Kraj Vysočina se minulý rok rozhodl finančně podporovat učební obory elektro a klempíř-pokrývač. Pokud nemají učni těchto oborů vážné kázeňské prohřešky a jejich prospěch je dobrý, dostanou každý měsíc stipendium 700 korun. Další dva tisíce korun za rok může každý student získat navíc v případě výborných studijních výsledků.
„To stipendium je dobrá věc, motivuje mě k tomu, abych tu školu dokončil a dá se za to pořídit spousta věcí, které potřebuji buď do školy, nebo do normálního života,“ popisuje mladý elektrikář David Pokorný. On i jeho spolužáci většinu peněz utrácí za dopravu do školy a za sportovní oblečení.
Pokrývačů je na Vysočině stále málo
Na klempíře-pokrývače se dá z celé Vysočiny vyučit pouze v Jihlavě, jiná škola tento obor kvůli nízkému zájmu neotevřela. Ti, kteří si toto řemeslo vyberou, se ovšem podle ředitele střední školy stavební Pavla Tomana o nedostatek práce bát nemusí. „Když se podíváme po potřebě oprav střech, tak je jasné, že ani deset žáků v ročníku nebude stačit,“ tvrdí Toman.

Reportáž Radovana Daňka
Po úspěchu v prvním roce vyčlenil kraj letos na podporu učebních oborů 3 miliony korun. Zdvojnásobil se i počet zájemců o stipendia, letos přišlo 711 žádostí. Kraj podporuje celkově 18 učebních oborů, o které je na trhu práce největší zájem. Letos to jsou hlavně obráběči kovů, strojní mechanici, zedníci, instalatéři ale třeba i pekaři nebo řezníci.