Kraj potvrdil pokutu slovenskému dopravci za MHD v Přerově

Olomouc – Slovenská dopravní společnost SAD Trnava musí zaplatit pokutu, kterou jí udělila přerovská radnice. Odvolání firmy zamítl Olomoucký kraj. Podle přerovské radnice i krajského úřadu pochybila SAD Trnava, když rok a půl provozovala městskou hromadnou dopravu v Přerově, ačkoli to zahraniční dopravci nemohou bez zvláštního povolení. Ta přitom firmě chyběla. Dopravce však tvrdil, že chybu udělali sami přerovští úředníci, kteří smlouvu s SAD uzavřeli.

Podle olomouckého krajského úřadu byla chyba na straně slovenského dopravce, a tak pokutu udělenou přerovskou radnicí zaplatit musí. „Že zvláštní povolení neměl, uznával při dovolání i dopravce. Jak magistrát, tak krajský úřad jsme vázáni tím, že ministerstvo dopravy rozhodlo o neudělení povolení tomuto dopravci,“ uvedla Vašinková.," shrnula Alena Vašinková z oddělení veřejné dopravy Olomouckého kraje.

Jak vysoká pokuta je, nesdělilo město ani krajský úřad. Zástupci radnice pouze uvedli, že byla uložena v dolní polovině sazby stanovené zákonem. Maximální možná výše je půl milionu korun.

Slovenský dopravce zajišťoval v Přerově provoz autobusů od 1. ledna 2010. Když loni v květnu zjistil, že tak porušuje zákon, sám smlouvu vypověděl. Místopředseda představenstva SAD Trnava Marek Antoňák již dříve pochybení odmítl, podle něj šlo o chybu zadavatele veřejné soutěže.

Informaci o problémech s MHD zveřejnilo vedení radnice až na konci srpna. Smlouva slovenskému dopravci skončila na konci listopadu. Slovenský dopravce si kvůli tomuto problému založil v ČR dceřinou společnost Dopravní a logistická společnost Přerov, která MHD ve městě provozuje od prosince. Přechod zaměstnanců pod dceřinou firmu se však neobešel bez problémů. Řidičům klesl plat, požadovali podle tisku garantovanou mzdu po 115 korunách za hodinu. Kvůli potížím hrozili na dnešek stávkou, odboráři se nakonec s vedením společnosti domluvili a stávka byla odvolána.

Nový dopravce bude v Přerově jezdit do konce listopadu 2013, město nyní začalo pracovat na vyhlášení nového výběrového řízení.