Praha 9 zbourá dvě ubytovny

Praha – Radnice Prahy 9 se chystá zbourat ubytovny, jejichž majitel nerespektoval nařízení soudu o demolici. Není to jen výhrůžka, už loni nechala městská část strhnout podobný objekt v areálu Pod Balkánem. Majitel ubytoven ale tvrdí, že radnice opět porušuje zákon. O demolici prý měl rozhodnout stavební úřad.

130 lidí, kteří bydlí ve dvou ubytovnách v Praze 9 Pod Balkánem, neví, kam příští týden složí hlavu. V pondělí 20. srpna se totiž mají na základě exekučního výměru bourat. Ubytovny vlastní soukromý majitel, jenže stojí na pozemku města, a to už dávno nemá zájem na prodloužení nájmu.

„Jsou povinni budovu odstranit. Protože se tak nestalo, soud nařídil výkon rozhodnutí formou exekuce,“ nechal se slyšet místostarosta MČ Prahy 9 Adam Vážanský. Městská část si exekutora objednala už vloni, kdy nechala strhnout jeden z pěti teskobaráků. Praha 9 se chce areálu zbavit, i když má z ubytoven roční příjem okolo jednoho milionu korun a dalších osm milionů budou stát demolice.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Podle správcové ubytovny Jiřiny Jiránkové není hlavním důvodem bourání nepořádek, ale spíš zájem některého z developerů o lukrativní pozemky. Majitel ubytovny navíc tvrdí, že chystaná exekuce je protiprávní. O demolici baráků měl rozhodovat stavební úřad. Zástupce majitele ubytovny Luboš Procházka říká, že v tomto případě je stavební řízení pro demolici nutnou podmínkou.

O bourání nic neví spojaři ani elektrikáři. Přitom jejich povolení je nutné. „Za tím objektem je další budova napojená na tuto elektroinstalaci, takže když dojde k jejímu přerušení, přeruší se dodávka elektřiny i jinam,“ upřesnil mluvčí PRE Petr Holubec. Majitel ubytoven podal proti exekuci ústavní stížnost. Bourání se tak minimálně o několik týdnů oddálí.