Ostravské kaly i po roce stále děsí lidi na Litoměřicku

Litoměřicko - Rok poté, co začal převoz sto tisíc tun ropného odpadu z Ostravska do Ústeckého kraje, panují stále obavy na všech stranách. Lidé se bojí škodlivých emisí z cementárny v Čížkovicích, která kaly spaluje. A vedení továrny má zase strach z dalších demonstrací. V Ostravě totiž leží ještě sedmdesát tisíc tun ropných zbytků, které se budou muset někde spálit, a právě Ústecký kraj je jednou z cílových variant.

Lidé vzhlížejí k čížkovickému komínu, kde se pálí zbytky z ostravských lagun smíchané s uhlím, s obavami. Někteří kontrolují emise vypouštěné cementárnou přímo na internetu. „K žádnému překročení limitů nedošlo, alespoň já jsem si žádného nevšiml,“ říká Pavel Gryndler, vedoucí odboru životního prostředí litoměřické radnice. Nic nezjistily ani opakované kontroly inspektorů. 

Kvůli spalování před rokem protestovalo na deset tisíc obyvatel. Lidé jsou rozhodnutí začít znovu, pokud sem přijedou další chemikálie, které v Ostravě zbývají. „Naštvanost lidí stoupá,“ konstatuje Libor Pisklák z občanské iniciativy Proti kalům.

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí

Cementárna zatím spálila šest tisíc tun materiálu, na skládce v Litvínově, odkud se sem vozí, zbývá ještě sto tisíc tun. Cementárna zatím jakékoli další palivo z Ostravy odmítá, bojí se protestů. „Bohužel ta iracionální, emotivní část je silnější než ta technická, objektivní,“ podotýká na adresu protestujících ředitel pro alternativní paliva a ekologii v cementárně Jan Špaček. Čížkovická cementárna má zásobu paliva z kalů ještě na pět let.