Liberec prodá ochráncům přírody i zbytek lesíku u letiště

Liberec - Lužní les s mokřady na kraji Liberce by měl brzy celý patřit ochráncům přírody. Ti o záchranu vzácné lokality, kde žijí chráněné druhy živočichů, usilují roky. Část lesa už vykoupili díky veřejné sbírce a teď se liberecká radnice rozhodla, že jim prodá i zbývající část, a to s významnou slevou. Lesík tak zůstane domovem chráněných živočichů a místem ekologické výchovy.

V lokalitě byla dříve cihelna, kterou pak kdosi osázel stromy. Během několika dekád se místo postupně změnilo v unikátní ekosystém. Klíčová je zejména louka a zbytek lesa, které chrání místo před větrem a zajišťují dostatek vody v tůních, kde žijí čolci a žáby. Jezírka jsou většinou pozůstatky po předchozí těžbě hlíny, některá ale vznikla na konci 2. sv. války při bombardování libereckého letiště. 

Pokroucené a mechem obrostlé stromy jsou zase důležité pro několik druhů ptáků. Ve starých stromech totiž najdou dutiny pro hnízdění a mají tam i dostatek potravy, vysvětluje zoolog Martin Pudil.   

Lokalita se nachází mezi libereckým letištěm a průmyslovou zónou, část už před lety odkoupila organizace ochranářů přírody Armillaria, protože prý hrozilo, že by tam začal stavět nějaký investor. Zbytek pozemků ale patří městu, a tak ho ochránci nemohli zahrnout do své péče. 

Video Reportáž Michala Jemelky
video

Reportáž Michala Jemelky

To se ale teď změní a ochránci se budou moci starat o celou lokalitu. Liberecká radnice slibuje, že pozemky odprodá s výraznou slevou: „My jsme schopni dle našich interních předpisů – právě když zohledníme veřejnou prospěšnost – jít třeba až na 50 procent znaleckého posudku, což je velmi významná sleva,“ uvedl ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (LO).