Větší skládce v Lišově už radnice nebrání, slábne i odpor místních

Lišov - Největší jihočeská skládka odpadu v Lišově se zřejmě bude moci znovu rozšířit. Radnice do územního plánu takový záměr zahrne, přestože před šesti lety slibovala, že další rozšíření neumožní. Místní a ekologičtí aktivisté původně proti skládce protestovali, teď ale jejich odpor zeslábl. Podle starosty si na skládku zvykli.

Lišovská skládka se ročně rozšíří zhruba o 40 tisíc tun smetí. Speciální stroje odpad na navážce pěchují, aby sem správci dostali co největší množství. „Kapacita současné skládky vystačí zhruba na necelé dva roky,“ uvedla Marie Mocková, mluvčí A.S.A, správce skládky.

Skládka by se teď mohla rozšířit zhruba o 5 hektarů. Radnice s rozšířením souhlasí. Nechce přijít o peníze za skládkování. Od správců dostává každoročně deset milionů, které obratem posílá například na stavbu chodníků a hřišť. „Děláme i nadstandardní investice jako mateřské centrum, chceme zdigitalizovat a zrekonstruovat kino,“ uvedl Jiří Švec /SNK/, starosta Lišova.

Po radnici je na tahu kraj. „Dalším krokem by mělo být získání posudku vlivu skládky na životní prostředí a následovat musí územní rozhodnutí,“ sdělila Kateřina Koželuhová, mluvčí jihočeského krajského úřadu.

Dříve velké protesty dnes utichají

Před šesti lety přitom vyvolal záměr zvětšit skládku odpor u většiny místních. Tehdy sepisovali petice, protestovali přímo na radnici. Obávali se zhoršení životního prostředí. Nelíbily se jim také časté požáry. Teď jsou ale protesty minimální. „Nechápu, jak najednou změnili názor. Myslím si, že to je jednoznačně vidina peněz,“ uvedl Václav Chmel, bývalý starosta Lišova.

„Osobně si myslím, že to není žádné velké omezení, nebo že by to lidé vnímali nějak negativně,“ řekl Švec. Oslovení úředníci předpokládají, že pokud nenastanou žádné další komplikace, provozovatel skládky získá povolenky k jejímu rozšíření do dvou let.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky