Středočeský ROP chce peníze z problematických programů

Praha – Na Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy stále probíhá kontrola, kterou nařídil Brusel kvůli kauze spojované s bývalým hejtmanem Davidem Rathem. Vedení rady je ale přesvědčeno, že uspěje a že její regionální operační program nečeká stejný osud jako v regionu Severozápad. Žádá proto o přidělení peněz z operačních programů, u kterých je jasné, že nestihnou přidělené peníze vyčerpat. Ve středních Čechách se totiž evropských peněz už teď nedostává.

V Regionální operačním programu Střední Čechy se nedostávají dvě miliardy korun na projekty, které sice úředníci hodnotí jako kvalitní, ale kvůli množství žádostí tyto žádosti o evropské dotace neuspěly. Vedení dotačního úřadu má ovšem nápad, jak jim peníze zajistit. „V České republice jsou operační programy, které nezvládají čerpat. S vysokou pravděpodobností budou vracet až desítky miliard do Bruselu a já myslím, že by bylo naprosto správné a logické, aby vláda ty peníze převedla do ROPů,“ navrhl ředitel úřadu Tomáš Novotný.

Neuspokojené žádosti obcí
Neuspokojené žádosti obcí

Jedním z míst, na které už dotace nezbyly, je Jílové u Prahy. Město chtělo pětimilionovou dotaci na přístavbu mateřské školy – žádost však skončila „pod čarou“. „Byl to samozřejmě problém. I když jsme měli dobrý projekt, nemůžeme takovou částku vynaložit ze svého rozpočtu,“ uvedla jílovská starostka Květa Halanová. Podotkla, že pokud by to bylo možné, požádala by radnice o dotaci na školku znovu.

Video Lucie Rosí o nedostatku peněz v ROP Střední Čechy
video

Lucie Rosí o nedostatku peněz v ROP Střední Čechy

Ministerstvo pro místní rozvoj skutečně dalo středočeským obcím naději, že dodatečné dotace přijdou. „V tuto chvíli ministerstvo pro místní rozvoj zpracovává analýzu pro vládu, kde budeme navrhovat různá realokace a krizová řízení u některých operačních programů,“ sdělila mluvčí úřadu Jana Jabůrková.

Nad návrhem středočeské regionální rady se ale vznáší i hrozba docela opačného výsledku. Ještě měsíc bude v ROP Střední Čechy probíhat audit, který nařídila Evropská komise kvůli kauze exhejtmana Ratha. Program má pozastavenou certifikaci, takže všechny dotace zatím přicházejí k žadatelům ze státního rozpočtu a Brusel je dosud nepokryl. V Ústeckém a Karlovarském kraji ovšem loni vedla obdobná kontrola k úplnému zastavení veškerých dotací.

Proplácení peněz z EU přes operační program
Proplácení peněz z EU přes operační program