Vysokomýtská kasárna už nejsou památkou, podle města je to chyba zákona

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) – Stará vysokomýtská kasárna se mění v multifunkční centrum. Podle radnice ale investor budovu z 19. století přestavuje takovým způsobem, že porušuje památkový zákon – kasárna ostatně kvůli stavebním úpravám přišla o status památky. Město tvrdí, že je to byrokratická chyba a důkaz zastaralosti zákona.

Firma Coreso koupila památkově chráněný objekt od města za 1 korunu v roce 2008. Přestavuje ho na sportovní a relaxační centrum. Investor již budovu připravil o památkovou ochranu – provedl tak velké stavební úpravy, že ministerstvo kultury rozhodlo, že už se kvůli stavebním úpravám o památku nejedná. „Pokud památkový objekt ztratí důvody pro ochranu, pak je z ochrany vyjmut,“ poukázala ministryně kultury v demisi Alena Hanáková (nestr.).

Podle vysokomýtské radnice se ale Coreso takovým způsobem postavilo vůli pardubických krajských památkářů, kteří chtěli, aby staré kasárně ochrana zůstala. „To, že tento dům byl vyřazen z památkové péče, je vina investora,“ uvedl starosta Miloslav Soušek (ČSSD).

Podle jednatele společnosti Coreso Jiřího Levého však radnice předem věděla, co se bude s budovou dít. „Dopředu jsme městu dávali vědět, ke kterým krokům se chystáme,“ zdůraznil. Provedené úpravy podle něj schválili i památkáři. Jiří Levý navíc ubezpečil, že se nechystá kasárnu nijak zásadně proměnit: „Budova pořád vypadá jako památka a jako památka pořád bude vypadat.“

Vysokomýtský starosta by uvítal, kdyby podobným situacím památkový zákon předcházel. „Nejsou pravidla pro památkovou péči,“ poukázal. Zastaralost zákona uznávají i úředníci. Připravují proto jeho novelu, která podobné sporné situace popíše.

Video Erik Knajfl o vysokomýtské kasárně
video

Erik Knajfl o vysokomýtské kasárně