Ochranářům se podařilo zachránit čapí rodinu

Lázně Bohdaneč - Ochráncům přírody v Pasíčkách na Pardubicku se podařil unikátní kousek. Zachránili čapí rodinu, která měla téměř nulovou šanci na přežití. Čáp bílý se popálil o dráty vysokého napětí. Dvě opuštěná vejce potom museli hasiči sundat z komínu v Lázních Bohdaneč.

Čáp měl zranění na levém křídle, které způsobil ho elektrický proud. Víc než polovina ptáků po takovém úrazu uhyne, tentokrát měl ale čáp štěstí. Ochránci přírody ho vyléčili a po více než měsíci ho mohli vrátit do volné přírody.

„Ve většině případů to dopadne špatně, tady se to podařilo včas podchytit a ošetřit, takže se všechno téměř srovnalo,“ uvedl Josef Cach, vedoucí záchranné stanice Pasíčka. Kromě čápa se do volné přírody po přezimování u ochránců zvířat vrátili také káně lesní, poštolky obecné, kalous ušatý a puštík obecný.

Před úrazem čáp zahříval dvě vejce na komínu v centru Lázní Bohdaneč. Ochránci zvířat se museli o snůšku vajec, kterou samice opustila, postarat. Hrozilo, že vajíčka prochladnou a nevylíhnou se. Na pomoc přijeli hasiči s žebříkem, kteří vejce z komína sundali.

Dva týdny pak museli ochránci přírody obě vejce hlídat ve dne v noci a udržovat stálou teplotu v inkubátoru. Nakonec se mláďata vylíhla a nyní jsou již mimo ohrožení. Nabírají sílu, přes den jsou v provizorním hnízdě a v noci zůstávají v inkubátoru.

Josef Cach a čapí mláďata
Josef Cach a čapí mláďata
Více fotek
  • Josef Cach a čapí mláďata autor: Vostárek Josef, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4852/485104.jpg
  • Zachráněný kalous ušatý autor: Vostárek Josef, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4851/485094.jpg
  • Čapí mláďata autor: Vostárek Josef, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4852/485102.jpg
  • Kulíšek nejmenší autor: Vostárek Josef, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/49/4852/485105.jpg

„Jelikož mláďata jsou čerstvě vylíhlá, tak si musí udržovat stálou teplotu,“ vysvětluje pracovník záchranné stanice Milan Oppa. Dva mladí čápi zůstanou v záchranné stanici do září, teprve potom je ochránci vypustí do volné přírody.

Do přírody se vrátí více než polovina zvířat

Podle Cacha se většina ptáků se zlomeninami kostí vyléčí, horší jsou poranění kloubů nebo popáleniny elektrickým proudem. Celkově se podaří zpět do přírody vrátit přes polovinu zvířat. Některá ale musejí trvale zůstat v záchranné stanici nebo je nutné je utratit. Podobná je situace u savců, o něž se ochránci starají, většinou u nich končí zranění ježci, srnky, veverky, zajíci nebo jejich opuštěná mláďata.

Záchranná stanice pro zvířata Pasíčka v Boru u Skutče na Chrudimsku se ročně postará asi o 800 živočichů. Další případy, například mláďata vypadlá z hnízda, vyřeší rovnou v terénu. Díky větší propagaci se na ni obrací stále více lidí. Další info na webu stanice.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla