Pro hummery a vznášedlo má Praha nové majitele

Praha - Vedení Prahy už má jasno v tom, jak naloží se vznášedlem, třemi terénními vozy značky Hummer, terénními motocykly a zbraněmi. Vybavení za miliony dostane zdarma policie, hasiči a záchranáři. Vyplývá to z materiálu, o kterém bude v úterý rozhodovat rada města. Speciální vozidla a zbraně, jejichž nákup se v minulosti stal terčem kritiky, měly sloužit pražské městské policii. Ta je ale před časem městu vrátila s tím, že je nepotřebuje.

Zdroj: ČTK/Městská policie hl. města Prahy

„V minulosti město dokázalo nakupovat techniku hodnou milovníků adrenalinových sportů,“ uvedl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). „Po rychlé analýze jsme dospěli k závěru, že hasiči, policisté a další záchranné složky budou mít pro různou techniku včetně terénních motocyklů nebo vozidel Hummer lepší použití než Praha,“ doplnil. Praha podle něj původně zvažovala i aukci. „Ale toto je smysluplnější způsob, jak s předraženým dědictvím naložit,“ uvedl.

O techniku se rozdělí hasiči, policie a záchranáři

Jeden hummer a terénní motocykl dostane podle dokumentu policejní prezidium, další terénní vůz pražští hasiči, třetí pak spolu s dalším motocyklem středočeská policie. Vznášedlo bude používat záchranný útvar hasičů. Stovku záchranářských nožů získá krajské ředitelství pražské policie, pět pistolí městská policie z Broumova.

Nákup vozidel provázela kritika

Městská policie donedávna vlastnila tři hummery, které nakoupila v roce 2008 a 2009. Nákup už v minulosti kritizovali opoziční zastupitelé, prověřovala jej i policie. Vedení strážníků dřív pořízení speciálních vozidel obhajovalo s tím, že je potřebuje. Nový ředitel Eduard Šuster ale tvrdí, že je „nemůže upotřebit“.

Z informací, které nedávno strážníci poskytli, vyplývá, že tři hummery stály dohromady zhruba 3,3 milionu korun, vznášedlo 2,2 milionu korun a každý z pěti terénních motocyklů 210 tisíc korun. Strážníci vrátili Praze také 200 záchranářských nožů. Pořizovací cena každého z nich byla 2 737 korun. Městu se vrátí i dvacítka revolverů, každý za 12 tisíc korun, a 189 pistolí s pořizovací cenou 10 500 korun za kus.