Ve Vaňově se vrací na silnici 55 let staré BMW

Vaňov - Automobil s rokem výroby 1958 zanedlouho znovu vyjede na silnici v severočeském Vaňově. Restaurátor starých automobilů Ivo Jiroušek renovuje starý vůz značky BMW, kterých se vyrobilo jen 33 tisíc kusů a po celém světě jich zůstalo pouhých 600.

Když pan Jiroušek našel před pěti lety vrak unikátního vozu v rozpadající se garáži v Děčíně, neměl na první pohled ani cenu šrotu. Po mnoha letech ve vlhké kůlně byl vůz totálně zničený. Přesto se ho fanoušek veteránů, jehož rukama prošly už stovky starých automobilů a motocyklů, rozhodl zachránit. Takových aut je totiž v Česku už jen šest.

Největší problém nastal s poničenými blatníky. Protože originální dokumentace nebyla k dispozici, musel pan Jiroušek objet zbývající auta po republice a nafotit si jejich detaily. Čas strávený při renovaci vozu prý ani nejde spočítat. Svou práci odhaduje na 1 000 až 1 200 hodin.

Renovace vozu bude dokončena během několika měsíců. Pan Jiroušek se s ním chystá na srazy veteránů. Konkurence jiných majitelů aut stejného typu se ale neobává. „V naší republice je jich jenom šest. Myslím si, že tohle bude mezi nejlepšíma,“ míní pyšný majitel. Opravený veterán ale do prodeje nepůjde, zůstane totiž v rodině.

Video Umění restaurátorů: BMW z roku 1958
video

Umění restaurátorů: BMW z roku 1958