Z Vyšehradu do Nuslí po eskalátoru, zní záměr Prahy

Praha - Mezi Vyšehradem a Jaromírovou ulicí vedoucí pod Nuselským mostem by mohl v budoucnu jezdit eskalátor. Vznikl by na zhruba 350 metrů dlouhém úseku s převýšením bezmála 40 metrů. Projekt by podle předběžné kalkulace vyšel na 318 milionů korun. Jeho cílem je zlepšit návaznost tramvají na trasu metra C.

Zdroj: Fotobanka ČTK Autor: Martin Štěrba

Jezdící schody by vedly po svahu od stanice metra k podchodu pod železniční tratí. V současnosti se mohou cestující z Nuslí dostat na linku C buď po 350 metrů dlouhých schodech s převýšením 37 metrů, nebo jet tramvají na I. P. Pavlova či na Pražského povstání. Eskalátor by částečně nahradil i zatím nevybudovanou trasu metra D v plánované trase přes náměstí Bratří Synků.

Vyšehrad - Nusle: tři minuty, slibuje záměr

Podle studie by byl eskalátor z větší části zahloubený, pouze horní část by vedla nad povrchem. V souvislosti s jeho stavbou by se upravil i podchod pod železniční tratí v Nuslích. Jízda by trvala tři minuty. Na samotný provoz schodů by dohlížel dispečer sloužící ve stanici metra C Vyšehrad. Podle dosavadního záměru však nové spojení neřeší přepravu vozíčkářů nebo kočárků.

Stavební část by z celkové odhadované částky vyšla na 132 milionů, zbytek by stály samotné schody. Pozemky pod schody patří hlavnímu městu, které by je tak nemuselo vykupovat. Naopak v odhadu ceny nejsou zahrnuty například přeložky komunikací či vybudování nové pěší cesty. Podle primátora hl. m. Prahy Tomáše Hudečka (TOP 09) se jedná o velmi předběžnou kalkulaci. Nezanedbatelné by byly i následné provozní náklady. Podobné venkovní eskalátory jsou ale podle něj ve světě běžně používané.

Video Rozhovor s primátorem Tomášem Hudečkem
video

Rozhovor s primátorem Tomášem Hudečkem