NTK integruje. Chce být největší multioborovou knihovnou Česka

Praha - Národní technická knihovna (NTK) se chce stát největší multioborovou knihovnou v Česku. Už několik týdnů spolupracuje s Vysokou školou chemicko-technologickou a s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd. Dnes podepsala smlouvu také s Českou zemědělskou univerzitou. Integrace má přinést úspory i pružný přístup k informacím.

Video NTK chce být největší multioborovou knihovnou
video

NTK chce být největší multioborovou knihovnou

„Zatímco jinde se o úsporách a zefektivnění jen teoreticky debatuje, u nás, v dejvickém kampusu, se v tichosti integrují NTK a knihovny největší chemické vysoké školy v České republice, nejúspěšnějšího ústavu Akademie věd a nejstarší a největší zemědělské školy v ČR. Vytvářejí tak silné centrum informační podpory vědy, výzkumu a vzdělávání,“ uvedl ředitel NTK Martin Svoboda v tiskové zprávě.

„Vše bez nákladného evropského projektu, jen ze zájmu účastníků o racionální a efektivní řešení. Úspory na technologiích, prostorech, personálu a především nákupu informačních zdrojů půjdou do milionů,“ zdůraznil ředitel knihovny.

Jde o první krok

Národní technická knihovna svou činnost zahájila před čtyřmi lety a podle původních plánů měla vzniknout jako integrovaná instituce ze tří knihoven, totiž Státní technické knihovny, Ústřední knihovny ČVUT a Ústřední knihovny VŠCHT Praha. Tento záměr však zatím zůstal nenaplněn.

„Projekt vznikl už v roce 2000, ale v průběhu doby se měnil. Knihovnu jsme slavnostně otevřeli roku 2009 a v té době tu s námi sídlilo jenom České vysoké učení technické. Ale to bohužel není integrováno do provozu knihovny, ale je zde jako samostatná jednotka,“ říká Martin Svoboda, který byl hostem Studia 6.

Nyní se projekt integrace i bez ČVUT začal naplňovat. Propojením knihovnických služeb několika institucí však podle Svobody snahy NTK o rozvoj informačních služeb nekončí: „Dalo by se říci, že jde o první krok v mnohem rozsáhlejším plánu.“

Další informace hledejte na stránkách NTK.