Cyklotrasa na soukromém pozemku: Tak se nechovali ani komunisti, stěžuje si majitel

Jižní Čechy / Vysočina - Kde končí soukromá práva a začíná veřejný zájem? Někdy v tom nemají jasno ani správní úřady. Například v jižních Čechách nebo na Vysočině vedou -cyklotrasy přes soukromé pozemky, a to i proti vůli jejich vlastníků. Ti hovoří o znárodnění a přirovnávají to k počínání komunistů v 50. letech.

Vysočinská část více než stokilometrové cyklotrasy z Jihlavy do rakouského Raabsu vede na několika místech přes soukromé pozemky. Zatímco v Dolní Smrčné to už vypadá na dohodu, případem z Přibyslavic se zabýval i ombudsman a nyní bude muset spor vyřešit až soud. 

Ani majitele lesů a luk u řeky Jihlavy v obci Bradlo o svolení nikdo nežádal. Rodina Rostislava Prokeše se s cyklisty na svých pozemcích smířit nehodlá. Podle nich se obce chovají jako za minulého režimu. „Komunisti v roce 1953 dali alespoň papír, že něco zabrali. Tady nedali nic, nikdo s námi nejednal,“ rozčiluje se pan Prokeš. V létě při odklízení kalamity mu dokonce někteří cyklisté vyhrožovali a hrubě ho uráželi za to, že jim při kácení stromů brání v průjezdu.

Podle svazku obcí, který cyklotrasu provozuje, za problémem stojí rozdíl v pojmech cyklostezka a cyklotrasa. Zatímco cyklostezka je vyasfaltovaná stavba, která musí být zkoulaudována, a tudíž musí být i vyřešeny všechny majetkové záležitosti, cyklotrasa je pouze vyznačená trasa na stávajících komunikacích, jako jsou silnice, polní cesty či lesní pěšiny. Problém je, že mnohé z těchto pěšin nejsou ani v katastru nemovitostí. 

Cyklostezka
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

Na mnoha místech již hotové vyasfaltované úseky spojují právě tyto cyklotrasy, na něž jsou cyklisté naváděni šipkami. Aby z nich obce mohly mít plnohodnotnou cyklostezku, musí se s majiteli dohodnout. „Musí se tady prostě jednat jako partner s partnerem. My jsme ti, kdo tu cestu chce, a pan Prokeš je ten, kdo vlastní pozemek. Takže musí dojít k nějakému kompromisu a věřím, že dojde,“ říká manažerka svazku obcí Zdeňka Švaříčková.

Rostislav Prokeš je připraven se bránit. Pokud se s úřady nedohodne, plánuje na svoji lesní cestu vysypat kamení tak, aby tudy projely pouze traktory, ale v žádném případě cyklisté. Svazek obcí slibuje nápravu, pozemky prý buď vykoupí, nebo vybuduje novou cestu přímo podél řeky Jihlavy. 

Podobně jsou na tom i manželé Šibalovi, kteří vlastní mlýn v Hanově u Zběšiček na Písecku. I přes jejich pozemek vede tzv. účelová komunikace, po které mají právo lidé chodit i jezdit. Od té doby, co na ní vyznačili cyklotrasu, ale provoz roste. „Zvýšil se tím, že tady udělali neoprávněně cyklotrasu. V poslední době přibývají i závodní motorky, čtyřkolky a auta,“ říká Marie Šibalová.

Video Vlastníci pozemků se brání proti cyklotrasám
video

Vlastníci pozemků se brání proti cyklotrasám

Šibalovi svůj pozemek oplotili. Tím ale zkomplikovali život sousedům, kterým kvůli tomu přestala chodit pošta. A podle dopravního odboru městského úřadu v Milevsku brání vjezdu na cestu neoprávněně. „V současné době to všechny stránky veřejné účelové komunikace splňuje. Musí strpět, aby komunikace zůstala otevřená a používání schopná,“ konstatuje vedoucí odboru František Kabele. 

Majitelé sporného pozemku ale dál trvají na svých vlastnických právech, i tady asi bude muset rozhodnout soud. Není to jediný případ v okolí, jen milevský úřad řeší další tři podobné.