Olomoucký kraj vyšel v ústrety neslyšícím

Olomouc – Olomoucký kraj zavedl jako první v republice webové stránky, které jsou speciálně tlumočené pro neslyšící. Chce tak mít jistotu, že handicapovaní lidé přesně porozumí úředním sdělením. A v nejbližší době chce nechat tlumočit do znakové řeči i jednání zastupitelstva.

Po stisknutí ikony na webu kraje se neslyšící mohou od tlumočníka dozvědět základní informace o regionu, programové prohlášení rady nebo třeba jen úřední hodiny. „Ty původní informace jsou pro nás, neslyšící, na čtení velmi náročné, ne každý je pochopí,“ vysvětluje Ota Panský z Oblastní unie neslyšících v Olomouci. 

Lidé, kteří se neslyšícími narodí, často plně neporozumí psanému textu. Není totiž v jejich rodné řeči – českém znakovém jazyce. Zvlášť náročné jsou pak pro ně úřednické a právnické pojmy. „Česká gramatika je hodně náročná a oni ji nemají naposlouchanou. Jsou tak v nevýhodě a trvá jim hodně dlouho, než vstřebají ty pojmy,“ vysvětluje Svatava Panská, odborná asistentka na Univerzitě Palackého v Olomouci.  

Pavel Pastrnák se se svým handicapem už narodil. Pracuje v olomoucké Kavárně unie neslyšících. Tlumočení do znakového jazyka mu vyhovuje, zvlášť u dlouhých a tím pádem pro něj málo srozumitelných textů. „Tento web ve znakovém jazyce je pro mne velkým přínosem,“ pochvaluje si Pavel Pastrnek. „Budeme monitorovat návštěvnost a využitelnost těch stránek. Pokud bude zájem, kraj bude uvažovat o rozšíření tlumočení,“ uzavírá náměstkyně olomouckého primátora Yvona Kubjátová. 

Už při lednovém zasedání zastupitelstva Olomouckého kraje tak bude přítomný tlumočník, který má neslyšícím celé jednání překládat.

Video Web pro neslyšící
video

Web pro neslyšící