Severočeské muzeum je zavřené, modernizace ale stále nezačala

Liberec - Přestože je Severočeské muzeum v Liberci od ledna zavřené, jeho modernizace začne nejdřív na jaře. Liberecký kraj jako zřizovatel muzea totiž bude muset znovu vypsat výběrové řízení - a výsledek bude známý nejdřív za dva měsíce. Objevují se ale hlasy, že kraj při přípravě výběrového řízení zaspal.

2 minuty
Modernizace libereckého muzea nabírá zpoždění
Zdroj: ČT24

Muzeum sídlí v památkově chráněné budově otevřené v roce 1898, což zvyšuje nároky na stavební firmy. I proto se do soutěže přihlásily jen tři společnosti. „Žádný uchazeč ale nevyhověl zadávacím podmínkám, nabídky obsahovaly nedostatky,“ konstatoval náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter. Podle něj vyrozumí přihlášené firmy o chybách, aby se v dalším kole neopakovaly. 

Muzeum se otevře na konci května, pracovat se bude za provozu

Oddálení stavebních prací notně ovlivní podstatnou část letošní sezony muzea, které je uzavřené od začátku roku. Vše mělo být hotové do 22. května. Už nyní je ale jisté, že se to stihnout nepodaří. „Práce potrvají asi čtyři měsíce,“ uvedl ředitel muzea Jiří Křížek. Doufá proto, že do konce letních prázdnin by mohlo být hotovo. Bez ohledu na zpoždění se ale podle něj muzeum na konci května otevře. „Práce budou probíhat za provozu, muzeum ale bude otevřeno jen omezeně,“ uvedl.

Podle něj by nemělo smysl otevřít muzeum již nyní až do doby, než bude jasné, kdy modernizace započne. Není totiž co ukazovat. Stovky exponátů pracovníci muzea ze stálých expozic dočasně přemístili do depozitářů, aby zabránili jejich poškození při stavebních pracích. A na uspořádání krátkodobých výstav je potřeba delší příprava. „Výstavní plán se dělá rok až dva dopředu,“ konstatoval Křížek.

Kdo může za průtahy?

Na zakázku za zhruba deset milionů korun získal kraj evropskou dotaci. Podle původních plánů se měl projekt realizovat už loni na podzim. V podmínkách dotace je, aby bylo vše hotovo nejpozději do konce letošního roku. Podle bývalé krajské radní pro kulturu Lidie Vajnerové (SOS) kraj při vypsání výběrového řízení zaspal. „Žádný privátní subjekt by takovou chybu nemohl připustit ani si ji finančně dovolit,“ uvedla pro ČT. „Projekty na modernizaci muzea nebyly minulým vedením Libereckého kraje připraveny tak, aby se podle nich dalo soutěžit,“ odmítá ale kritiku současná radní pro kulturu Hana Maierová (SLK).

V muzeu přibude výtah a bezbariérové rampy. „Většina veřejných prostor bude po ukončení prací po 115 letech konečně přístupná tělesně postiženým a rodinám s kočárky,“ řekl ředitel. V muzeu bude také kamerový systém a radikální proměna čeká sociální zázemí pro veřejnost. Ve výstavní části muzea vznikne například nová expozice historických automatofonů - flašinetů, orchestrionů i pianol. Už teď je ale jasné, že se kvůli průtahům nestihne vše, co muzeum plánovalo. „Letos určitě nestihneme otevřít historickou expozici,“ potvrdil ředitel muzea Křížek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 3 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
včera v 21:30

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
včera v 13:18

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025
Načítání...