Aktérka kauzy ROP: Manipulace byla běžná, na losování se nedbalo

Ústí nad Labem – V dotačním programu Severozápad byla manipulace s projekty či nominace hodnotitelů bez losování běžnou věcí. Před soudem to dnes uvedla jedna z obžalovaných Irena Kotlanová. V ostře sledovaném procesu kolem rozdělování evropských fondů je obžalováno osm lidí. Podle žalobce ovlivnili projekty za 1,4 miliardy korun, 922 milionů úřad skutečně proplatil. Právě Kotlanová má status spolupracující obžalované.

Kotlanová je jediná z obžalovaných, která se ke všemu přiznala. Hodnotitele projektů měli zaměstnanci úřadu losovat, podle Kotlanové to ale nedělali. „Hodnotitele určoval ředitel (ROP Severozápad Petr) Kušnierz a zástupce ředitele Petr Vráblík,“ řekla u soudu Kotlanová. Přiznala se i k tomu, že podepsala zfalšované zápisy o losování. Zároveň řekla, že od někdejšího náměstka hejtmanky Pavla Koudy a bývalého ředitele úřadu Pavla Markvarta dostala seznamy projektů, které měly v rámci hodnocení projít. Na seznamech byly označené tečkou. „Co si kdo natečkoval a nadiktoval, to muselo projít,“ doplnila.

Dosazování hodnotitelů a zastrašování potvrdila v přípravném řízení i další obžalovaná, úřednice Klára Odvárková. Ta podle svých slov upozorňovala na netransparentní kroky a snažila se s nimi bojovat. „Nehrajte si na Jana Husa,“ řekla jí tehdy údajně Kotlanová. 

Odvárková u soudu řekla, že původní výpověď učinila pod nátlakem policie. „Chtěla jsem policii vyhovět,“ vysvětlila Odvárková, která měla původně také zájem o status spolupracující obviněné. „Policie mi ho původně nabídla, ale bylo to zřejmě jen kvůli tomu, abych jim řekla nějaké informace,“ řekla Odvárková. Status spolupracující obžalované má v kauze pouze Irena Kotlanová. S policií a státním zástupcem spolupracovala od začátku vyšetřování výměnou za nižší trest. Podle trestní sazby jí hrozí až 12 let vězení. 

Podrobné informace ke kauze programu Severozápad ZDE


Odvárková před soudem řekla, že postupovala vždy podle směrnic, předpisů a manuálů, které se k dotacím vztahovaly. Zároveň odmítla nárok na náhradu škody, které uplatňují úřady. „Korekce vyměřená Evropskou unií nemá s touto kauzou nic společného. Byla vyměřena na základě auditu úplně jiných projektů,“ vysvětlila.

Ústecký kraj, úřad ROP Severozápad a ministerstvo financí se připojily k trestnímu řízení a požadují náhradu škody v celkové výši přes dvě miliardy korun. Kvůli chybám v dotacích ROP Severozápad vyměřila Evropská unie už dříve sankci 2,7 miliardy korun. Zaplatil je stát, Ústecký a Karlovarský kraj a částečně i příjemci dotací.