Miliony z dluhopisů už Prahy 6 a 10 zřejmě nikdy nedostanou

Praha – Radnice Prahy 6 a 10 zřejmě dostanou zpět jen část pohledávek za stovky milionů, které mají u společnosti Via Chem. Podle Lidových novin je společnost v insolvenci a na věřitele jí zbývá asi 350 milionů korun  o peníze se jich ale přihlásilo třiašedesát a celkem žádají téměř tři miliardy. Dluhopisy pro pražské radnice nakoupila firma Key Investments, tři členové jejího vedení jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Znalecká společnost Bohemian Appraisal odhadla hodnotu Via Chem Group na 570 milionů korun, z toho ale 212 milionů připadne na zajištěné věřitele, což městské části nejsou. Zbylá hodnota navíc může být ještě nižší než 350 milionů korun. Jediným hodnotným aktivem Via Chem Group totiž zůstává třetinový podíl v ústecké Spolchemii, která je sama těžce zadlužená.

Praha 6 investovala do dluhopisů Via Chem 167 milionů korun, jí vlastněná společnost SNEO 34 milionů korun a Praha 10 nakoupila dluhopisy za sto milionů. Devětadvacetimilionovou pohledávku má u společnosti mimo jiné také Sokolov. Město již dříve oznámilo, že na vedení firmy podá trestní oznámení.

Kvůli kauze Key Investments jsou tři bývalí členové jejího představenstva obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Společnost na sebe na konci loňského června podala návrh na insolvenci s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.

Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů někdejšího premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Peníze jí svěřil také bývalý ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kocourek.