Stavba protipovodňové hráze za půl miliardy na Chrudimsku stojí

2 minuty
Na Chrudimsku vyroste nová protipovodňová hráz za půl miliardy korun
Zdroj: ČT24

Stavba protipovodňové hráze s obřím suchým poldrem u Kutřína na Chrudimsku stojí. Přitom jde o velký projekt za půl miliardy korun. Pro státní podnik Povodí Labe ho budovala stavební firma OHLA ŽS. Stavbu provázely spory a v poslední době i cenový tlak za situace, kdy i materiály k budování skokově podražily. Vše dospělo do stavu, kdy stavební společnost od smlouvy odstoupila.

Poldr u Kutřína stavěli jen jeden rok, teď je tam prázdno. Starostové okolních obcí se o ukončení prací dozvěděli jen náhodou. Na místě se zhruba ještě před měsícem nacházela technika, zázemí staveniště, stavební buňky a materiál a nyní tady mimo jednoho zbylého bagru není nic, řekl starosta Předhradí Zdeněk Mikšovský (KDU-ČSL).

Co bude dál, neví. Stejně jako obyvatelé obcí po toku Novohradky. Stavba poldru měla ochránit před povodněmi stovky lidí. Novohradka se v tomto kraji rozlévá v podstatě každoročně.

Stavební firma už také kvůli změnám v projektové dokumentaci a nedostatečné projektové přípravě odstoupila od smlouvy. Povodí Labe s tím nesouhlasí. „Vzhledem k tomu, že ten zhotovitel se s námi už od loňského roku snažil jednat o zvýšení ceny, domníváme se, že skutečný důvod je ten, že jim to finančně nevycházelo,“ uvedla mluvčí státního podniku Povodí Labe Hana Bendová.

Povodí Labe je připravené uplatnit sankce

Podnik považuje odstoupení od smlouvy za neplatné a vyzval stavební firmu, aby se na stavbu vrátila. Ta zatím vyčkává. „Aktuálně probíhají jednání se zákazníkem, před ukončením těchto jednání se k této věci nebudeme vyjadřovat,“ oznámila mluvčí OHLA ŽS Iva Šašinková.

I přes prudké zvýšení cen stavebních materiálů ale není možné za stavbu poldru zaplatit víc. „Je to veřejná zakázka a zároveň je to dotační akce, takže nám to pravidla neumožňují,“ vysvětlila Bendová. Pokud nebude stavební firma v budování poldru u Kutřína pokračovat, je Povodí Labe připraveno od smlouvy odstoupit pro její hrubé porušení – a uplatnit všechny sankce které z toho vyplývají. Pak vypíše soutěž na dokončení stavby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Pardubický kraj

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
24. 4. 2025

Tisíce českých mostů jsou ve špatném až havarijním stavu

Kraje vypisují výběrová řízení na letošní opravy mostů. V posledních osmi letech se jich podařilo opravit desítky, přesto ve špatném až havarijním stavu jich zůstává přes tři tisíce. V havarijním, tedy v tom nejhorším stavu jich je zhruba padesát. Provozovatelé mostních konstrukcí mají povinnost provádět pravidelné kontroly.
22. 4. 2025

Začala oprava silnic, které při stavbě D35 poničila těžká technika

Celkem patnáct úseků krajských silnic, které poničila těžká nákladní technika při stavbě dálnice D35 na Pardubicku, silničáři v průběhu roku opraví. Část dálnice mezi Opatovcem a Časy je přitom otevřená už tři roky. Teď začalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s rekonstrukcí prvního úseku, a to ze Sezemic do Chotče. ŘSD opraví celkem 39 kilometrů silnic druhých a třetích tříd za 200 milionů korun.
19. 4. 2025

Osmdesát let staré tajemství. Na Svitavsku našli věci padlého německého vojáka

Vypořádávání pozůstalosti může přinést nejedno překvapení. Týká se to i nedávno zemřelého muže z Makova u Svitav. Příbuzní objevili osmdesát let staré tajemství. Našli doklady a osobní věci padlého německého vojáka. A dokonce zjistili, že je pochovaný na zahradě u domu. Teď o něm chtějí zjistit víc.
19. 4. 2025

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
15. 4. 2025

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025
Načítání...