Na technických kontrolách přituhuje, odnést to mohou především řidiči

Stát po letech diskusí změnil podmínky pro technické kontroly. První zkušenosti ze servisů celkem jasně naznačují, jak moc se kontroly dosud daly „ohýbat“. Přesné dopady zřejmě uvidíme až za pár měsíců, jedno je ale jasné: tato změna má potenciál zahýbat s celým trhem s ojetinami.

Docela slušný servis v menším městě za Prahou, vyzvedávám auto po technické. Probírám se papíry, když něco podepisuji, mám ve zvyku si alespoň letmo pročíst i přílohy. Nad emisním protokolem jsem ale neměl zrovna bystrou chvilku.

Teda, to má ten traktor fakt takovej výkon?
No, moc to nezkoumejte.
Hele a ty maximální otáčky, to je na ten nafťák nějaký divný…
Fakt to nechte být.

Než mi došlo, o co jde, papír zmizel kamsi do stolu a přede mnou zůstaly jen faktura a velký techničák. Podepsat, zaplatit, jezdit a hlavně moc neřešit. Tato příhoda se stala někdy v létě 2012, ale teď mi znovu vytanula před očima.

Stanice, kde neprošla žádná dieselová felicie

Na stanicích technické kontroly se totiž začalo v posledních dnech něco měnit. Už jsme o tom točili s kolegyní Zuzanou Kozákovou, ale od té doby přicházejí od lidí z branže nové a nové střípky.

Stanice, ve které neprošla čtvrtina aut. Stanice, kde vyhodili kvůli emisím každé druhé. Stanice, kde zatím neprošla žádná dieselová felicie. Starší audi, které čtyřikrát nemělo s emisemi problém, ale teď najednou ano.

3 minuty
Události: Emisní kontroly jsou přísnější
Zdroj: ČT24

Od Nového roku se totiž zpřísnil celý proces technické. Technici musí do státního systému dokladovat mnohem víc dat, včetně fotografií auta i některých jeho detailů. Ale právě na emisní zkoušce je patrné, jak podivně byl celý systém kontrol v Česku nastavený. „Znamená to, že mohlo docházet k podvodům. (…) Není to vyloučeno,“ odpovídal mi na tyto otázky minulý týden mluvčí ministerstva dopravy.

Kolikrát jste si za volantem říkali, že to auto před vámi přece nemohlo dostat emise? A obráceně: Kolik známých vám vyprávělo, že jejich auto mělo s emisemi problém? Nejpravděpodobnější odpovědi: Mockrát a ani jednou.

Kouřící auta dřív emise nějak získala

V tom je ten problém. Kouřících aut sice bylo hodně, ale kontrolou nějak prošly. Můžeme se teď jenom dohadovat, jestli byla diagnostika nějak ošizená, nebo se auto k přístrojům vůbec nenapojovalo, což se zřejmě stalo v tom popisovaném případě.

Na protokolu, který jsem dostal k sedmdesátikoňovému dieselu, totiž byly hodnoty odpovídající spíš mnohem silnějšímu benzinu. Můžu se skoro s určitostí domnívat, že na téhle stanici měli pár protokolů, které střídali. Proč, to se můžu také leda domnívat. Buď to byla nějaká nepsaná dohoda se všemi zákazníky, nebo tam měl můj autoservis, který technickou zařizoval, nějaký zvláštní režim.

obrázek
Zdroj: ČT24

Pro to druhé hovoří statistiky: v předchozích letech končila neprodloužením technické každá desátá kontrola. Někdo tedy smůlu měl. Často zřejmě ten, kdo si sám přivezl auto v dobré víře, že je v pořádku. Ale až na opravdu beznadějné případy se dala najít cesta – buď závadu spravit, nebo… 

Až sem je to vlastně dobrá zpráva. Jenže důsledky nového trendu budeme zřejmě objevovat až v dalších týdnech a měsících. Zatímco u technické jsou často důvodem neudělení banální chyby, opravitelné za pár korun, jak chcete opravit za rozumné peníze motor, aby nekouřil?

Začnou přibývat neprodejná auta

Nejpravděpodobnější scénář: na trhu začne přibývat aut, která budou v Česku neprodejná. Možná o ně bude zájem směrem dál na jih nebo východ, ale jejich cenu to určitě ovlivní. Dosud byly mezi ojetinami v kurzu naftové motory, ale tohle může zcela změnit situaci. Možná se zase motoristi naučí používat pojem „generálka motoru“, který už od časů embéček notně zapadal prachem.

Anebo se nestane vůbec nic. S tím samým autem a servisem jsem udělal zajímavou zkušenost i o dva roky později. Odpojený boční airbag, se kterým auto kontrolou pětkrát prošlo, najednou vadil. Vysvětlení? „Máme tu nové kamery, to víte, to už nepůjde…“

Za měsíc auto technickou získalo. Bez jakéhokoli uplácení, samozřejmě.

Jsme přece v Česku, že ano.

Redaktor domácí redakce České televize. Vystudoval žurnalistiku na FSV UK, od roku 2007 působil v ČTK, od ledna 2013 pracuje v České televizi. Zaměřuje se hlavně na dopravní tematiku. Při studiu pracoval v železničním strojírenství.

Jan Beránek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...