Vzdejte se a volte Klause!

V duchu tohoto výkřiku v zásadě zaznělo vystoupení Pavla Béma. Očekává, že ODS namíří svoje kolty a koaliční spojenci zvednou obě ruce pro to, aby na Hradě dál kraloval současný prezident. Nemluvě o tom, že volba je tajná a že uvážlivá slova Mirka Topolánka o naštvaných nevolících byla v tomto punktu na místě, proč by měli vlastně lidovci a zelení jít při prezidentské volbě v jednom šiku s největší vládní stranou?

Bém pro to používal ve svém vystoupení zcela prázdné argumenty. Řeči o Václavu Klausovi jako o garantovi nepřetržitosti reforem jsou zábavné. Prezident může být v našem ústavním pořádku a při zdejším zavedeném chápání hradní funkce vším možným, jenom ne podporovatelem programu jedné části politického spektra. I když to tak v srdci může cítit, navenek nic takového sdělovat nemůže. Prezident je u nás vašnostou z Hradčan, ne praktikujícím politikem. Tak to zavedl už Masaryk, byť se toho ani na okamžik upřímně nedržel. Hradnímu pánovi u nás je dovoleno politikařit, ale ne otevřeně dělat politiku.

Aktivita Pavla Béma může v důsledku ohrozit fungování koalice, minimálně vzhledem ke stavu Strany zelených. Tam jakýkoliv otřes znamená krizi, jejímž důsledkem se stane rozhoupání vládních jistot. A na vnitrostranické oponenty Martina Bursíka působí Václav Klaus jako červený hadr na býky. Lidovci jsou, pravda, uvážlivější, a nejdříve počítají, co jim to vynese, ale nechat se takhle otevřeně tlačit ke zdi by nejspíš špatně snášeli. A navíc je postavení vlády při současných prognózách o drahotě velmi, velmi vratké. Proč Pavel Bém kope do židle, která se houpá? Není nebezpečné rozeštvávat koalici kvůli volbě Václava Klause, která se beztak zdá být jistou? K čemu se lámat do otevřených dveří s rizikem, že se mi na hlavu zhroutí futra?

Co by se stalo, kdyby Pavel Bém nakonec jako pilný červíček koaliční pískový hrad rozvrtal? Začaly by problémy i uvnitř samotné ODS. Jistoty postů by začaly mizet. Je otázka, koho by modří obvinili. Béma? Možná, že spíše Topolánka. Má proti sobě uvnitř strany poměrně silnou opozici a při troše pilné práce by se tento odpor dal ještě výrazněji rozšířit. A po dramatičtějších změnách v čele hejna by mohli ptáci zjistit, že se naskýtá ještě jedna osvědčená jistota: nějaký způsob spojení s Paroubkovou sociální demokracií. Taková velká koalice nebo nějak přetvořená opoziční smlouva by zajišťovala podporu pro reformu i pro dělení dobrých křesel. Už jsme to zažili. A v tomto případě argumentovat s kontinuitou, zajištěnou Václavem Klausem, lze téměř bezvýhradně.

Takové úvahy jsou ovšem skoro na úrovni cvičení Miloše Zemana v jeho prognostických rauších. Proto budeme raději předpokládat, že Pavel Bém má jen Václava Klause bezmezně synovsky rád a chce se mu zalíbit a podpořit jej. Udělal všechno, co mohl, aby se pan prezident nemusel přivazovat k bagru u základů Kaplického chobotnice, nyní míří na politickou scénu a volá: „Zvolte Václava Klause nebo budu střílet!“ On je Pavel Bém přece jen takový citlivý chlapec, trochu hrrr. Za roh nikdy nekouká…

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...