Čeština před kamerou (73) - A teď srandičky a sračičky. Brut šampaňské.

(Upozornění: ve druhé části se v textu vyskytují koprolálika, avšak ve "vědeckém" kontextu.)Děkuju všem, kteří mi napsali a poslali slova, která je napadla a která končí na -čo, -go, -ro, -ňo, -šo, -žo. Máte-li k dispozici Český národní korpus a umíte-li v něm zadat správně dotaz, pak pro vás tahle otázka nebyla těžká. K těm dalším bychom mohli na základě nálezů přidat ještě (řazeno podle počtu výskytů v korpusu): péro, lejstro, cigáro, fáro, panděro, kvádro, vzrůšo, šampáňo, cígo, štígro, žváro, hausnumero, imágo, éro. A narazíte samozřejmě i na čůčo, jehož pravopis kolísá, i čučo. Vesměs jde o substantiva středního rodu, což je víceméně očekávané vzhledem k jejich zakončení. Jména končící na -o jsou totiž v češtině zhusta neutra.

V psaných textech mají tahle slova nízkou frekvenci, v korpusu s výjimkou prvních třech mají všechna ostatní výskyt pod sto. Vesměs jde o expresivní substantiva, v mluveném jazyce jsou ale v konkrétních situacích využívána poměrně často. Slovo čůčo pak užíváme pro označení velmi nekvalitního sladkého vína prodávaného ať už v papírovém kartonu, plastu, a dokonce i v lahvích skleněných. Říká se mu také jinak bolehlav - důvody netřeba vysvětlovat. Podobně se „chovají“ i slova pivčo, kafčo. Zatímco ale čůčo si své užití vymezilo a drží opravdu pro označení nekvalitního moku, pak pivčo, kafčo ne. Tady máme dvě expresivní zdrobněliny, které nic nevypovídají o kvalitě toho kterého piva nebo kávy. Mimochodem, povšimněte si prosím, jak je současná čeština přezdroběnlizovaná (kávička, hudbička, džointíček, sexík).

Šampáňo je expresivní označení pro šampaňské. A znalci vědí, že je rozdíl mezi sektem a šampaňským. Máte-li v oblibě vína suchá, pak se na jejich vinětách objevuje nápis brut. Bohužel i v těch velmi dobrých a drahých restauracích to tak vyslovují. Chybně. Správná výslovnost není brut, ale brit. Tak si to můžete pamatovat a důsledně chtějte pít jen brit.

A ke slovu sranda, na které jsem se ptal minule také. Tohle slovo patří těm, jejichž vyslovení ve slušné společnosti by mělo být stále ještě tabu, i když … už asi není. Málokdo si totiž uvědomuje nebo ví, že sranda má vulgární předky. Latinské cacare dalo vzniknout kakare (česky kakati). Staroindické sárati pak už velmi připomíná české sráti. Jde o slovo/sloveso všeslovanské (sero - srati, v ruštině dodnes sor označuje špínu). Šmírbuch jazyka českého Patrika Ouředníka - geniální to kniha o nekonveční češtině - pak uvádí i další významy: sranec, sračka. Sranda se užívá i pro malichernost, maličkost, ve významu pohořet, nepochodit (a má po srandě), strašpytel, nuda, lehká práce nebo ve významu utahovat si z někoho. Jak vidno, pestrý významový synonymický rejstřík má tohle slovo. A to je také ten hlavní důvod, proč dneska už nikoho příliš nepřekvapí jeho užívání i ve velmi veřejných projevech. Mluvčí zkrátka netuší, jak tohle slovo začínalo, a vzhledem k tomu, že Češi, Moravané i Slezané jsou národ libující si v koprolálikách víc než v pornolálikách, je pak nasnadě, že věta paní učitelky z mateřské školky: Děti, podívejte, v tom poli je strašák, ten je srandovní, je akceptovatelná. Koneckonců i Česká televize vysílá pořad jmenující se A teď srandičky.

Snad se nepohoršíte, když pro úplnost dodám, že slovo lejno vzniklo z předpokládaného -laj- s přehláskou v -lej-. Slované podnes říkají lejno ve významu hovno, i když původně označovalo tohle slovo asi jen výkal zvířecí. Možná vás udiví, že i české spisovné (lít, leju) s tím vším souvisí. Praslované znali tvar govno, kde koncové -no přešlo k základu laj a vzniklo tak lajno/lejno. Machkův Etymologický slovník pak odkazuje na staroindické guvati a trefně lakonicky připojuje poznámku, jíž já dnes zakončím: U slova tohoto významu není divu, že chybějí přesné ekvivalenty.

Ústav pro jazyk český zprovoznil tzv. Vokabulář webový - webové hnízdo k poznání historické češtiny: http://vokabular.ujc.cas.cz. Budete-li mít čas a zájem, zavítejte i tam. Přehledně a hlavně dostupně se tam můžete dovídat zajímavé věci týkající se samozřejmě češtiny jako takové, nikoli jen vulgární. Slova ale mění v průběhu času svůj význam… Některá samozřejmě.

Pro případné zájemce dodávám i doporučenou „studijní“ literaturu:
K. J. Obrátil: Kryptadia aneb Příspěvky ke studiu pohlavního života našeho lidu
Karel Utte + Nella Astonová: Kniha o kundě

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...