Taliban pouští hrůzu na Francii

Talibanským teroristům se daří šířit strach mezi francouzskými občany - a jak by ne, když k tomu používají francouzské novináře. Dva novináři z týdeníku Paris Match 10 dní čekali na povolení promluvit s vůdcem ozbrojenců Farukim. "Všechny vás zabijeme, všechny," citovali pak krvelačného muslima v Paris Match a pro větší názornost připojili snímky povstalců v přilbách a maskáčích deseti zastřelených Francouzů.

Šokující fotky a výhrůžky lokálního šéfa banditů, kteří způsobili francouzské armádě největší ztrátu za posledních 25 let, vzbudily ve Francii vlnu rozhořčení. „Je to podlé. Velmi mě bolí vidět ty vrahy, jak se předvádějí v oblečení našich dětí, které zabili,“ uvedl otec jednoho z padlých vojáků. „Zůstaňte Francouzem a dostaňte naše vojáky z té bažiny,“ napsala matka jiné oběti prezidentu Sarkozymu. Ten naopak připomněl, že Francouzi bojující proti Talibanu v Afghánistánu, chrání před terorismem i území Francie. Kromě toho už na summitu NATO v Bukurešti slíbil, že v závěru roku vyšle Francie do Afghánistánu dalších 700 vojáků. Francouzský ministr obrany Morin označil článek v Paris Match za chybu, která slouží propagandě povstalců. „Talibanci pochopili, že veřejné mínění na Západě je Achillovou patou mezinárodního společenství v Afghánistánu,“ řekl. V průzkumu bezprostředně navazujícím na smrt deseti Francouzů se 55 procent respondentů vyslovilo pro stažení Francie z této oblasti.

A právě o to Taliban také hraje. Od své porážky v r. 2001, kdy se Afghánci vymanili z područí brutální islámské diktatury, se Taliban vypuzený do hor na afghánsko-pakistánském pomezí stal základnou nejkrvavějších fanatiků. Již předtím byly ozbrojené složky Talibanu posíleny mudžáhidy z mnoha arabských států a od bohatých Arabů pocházela i štědrá finanční podpora. Všestrannou podporu jim poskytoval mozek teroristické organizace al-Káida, Usáma bin Ládin, který sídlil v Afghánistánu už od r. 1996 a má na svědomí i bestiální útok civilními letadly na americká města. Počet vojáků NATO, kteří se snaží Talibance pacifikovat, již přesahuje 50 tisíc, problémy však vyvolává jejich nerovnoměrné rozmístění a neochota některých zemí (např. Německa) přesunout své jednotky do exponovanějších pozic.

Francouzi ani ne před měsícem posílili svůj kontingent při NATO na 2.600 vojáků. Ale už pár dní poté při průzkumné operaci poblíž Kábulu zabili talibanští bandité deset z nich. To byla velmi tvrdá rána a francouzské veřejné mínění, které je už tak dost pacifistické a protiamerické, ještě více změklo. Podobně kapitulantské tendence vykazovalo už v období před druhou světovou válkou krátce před tím, než se  Francie stala nadlouho okupovanou zemí. Zdá se, že tyto paralely některým Francouzům nedocházejí. Zvykli si na pohodlí za hradbou svého blahobytu a snaží se nepopudit arabské přistěhovalce, kteří jim prací v podřadnějších profesích bohatý život umožňují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...