Ještě k výročí Karla Čapka

Sedmdesátého výročí smrti Karla Čapka vzpomněla Česká televize dokumentárním portrétem od režiséra Ondřeje Kepky nazvaným "Karel Čapek a jeho obyčejný život". Podle anonce mělo toto dílo přinést některé nové Čapkovy životní souvislosti a úvahy. Myslím, že slovo "nové" by zde mělo být nahrazeno souslovím "méně známé". Bylo však zajisté správné právě nyní připomenout, že Čapek za největší nebezpečí považoval civilizaci puštěnou z řetězu a sklon lidstva k davovosti, což může vést k podobným koncům, jaké Čapek naznačil ve svých vědecko-fantastických utopiích.

I v tomto filmu se zdůrazňovalo, že pokud šlo o Čapkovo politické angažmá, mělo zpravidla tendenci povznést se nad úroveň místní i časovou a sloužilo spíš k vážným zamyšlením o věcech obecných, než k nějakému aktuálnímu politickému účelu. Pokud o Čapkovi přece jen občas mluvíme v souvislosti s naší politikou dvacátých a třicátých let minulého století, pak nejčastěji vycházíme z jeho obdivného a oddaného vztahu k prvnímu československému prezidentu Tomáši Garrigu Masarykovi. Některé zajímavé informace o tomto vztahu najdeme ve vzpomínkové knížce nazvané „Knihy a osudy“ Čapkova přítele a později za komunismu i dlouholetého ředitele československého vysílání Radia Svobodná Evropa Julia Firta.

Dočteme se tam třeba, jak po svatbě s Olgou Scheinpflugovou v roce 1935 se začal měnit i Čapkův vztah k Masarykovi. Naprostá oddanost sice zůstala, ale objevovaly se u něho dříve nemyslitelné kritické pohledy, jako by v Čapkových očích Masaryk najednou dostával nové, předtím neviděné rysy. Masarykova dcera Alice vystihla, že to nebylo snad přímým vlivem Olgy Scheinpflugové, ale manželského života, který Alice sama nikdy nepoznala. Čapek už prostě nestál před Masarykem jako dříve v pozoru, a to jí jakožto strážkyni jeho velikosti a důstojnosti vadilo. Proto pak dost necitlivě zasahovala do poslední redakce třetího dílu Hovorů a zejména škrtala některé Masarykovy upřímné názory o lidských intimních záležitostech. Těmito svými zásahy otrávila Čapka do té míry, že v posledních letech Masarykova života přestal do Lán jezdit. Podle Firta měla Alice zřejmě také hlavní vinu na tom, že Čapek nestál u Masarykova úmrtního lože, a když ho konečně Jan Masaryk povolal, bylo už pozdě.

K závažnému zásahu Karla Čapka do československé vnitřní politiky došlo roku 1933. V tehdy ještě zcela nekritickém postoji k prezidentu Masarykovi Čapek také bez výhrad přijímal jeho neustálé prosazování Edvarda Beneše v čele naší zahraniční politiky. Tomu ovšem oponovalo několik tehdejších významných politiků včetně Antonína Švehly, jehož názory musel Masaryk brát vážně v potaz. V létě roku 1933 Čapek strávil několik týdnů v neustálém styku se Švehlou při léčení v Karlových Varech. Připomeňme, že to bylo několik měsíců po nástupu Hitlera v Německu a svědčí o Švehlově politické prozíravosti, když byl rozrušen tím, jak naše politika na tyto změny dost rychle nereagovala. Podle jeho názoru Beneš nechtěl přiznat blížící se krach tak zvané kolektivní bezpečnosti a Malé dohody a neodpovědně uspával veřejné mínění oficiálně šířeným optimismem.

I když Švehla nikdy neměl Beneše v přílišné lásce, z úcty k Masarykovi na něj neútočil. Tentokrát však už neváhal a řekl Čapkovi, že jakmile se vrátí v Praze do čela vlády, bude trvat na Benešově demisi a požádal Čapka, aby ho v té věci u Masaryka podpořil. A Julius Firt, který v té době byl rovněž v Karlových Varech, popisuje, že sám viděl Čapkův dopis Masarykovi s prosbou, aby bral Švehlovy návrhy stran Beneše velmi vážně, neboť Benešova demise bude asi skutečně nevyhnutelná. Důsledky této Čapkovy intervence nenastaly, protože Švehla už se řádně neuzdravil a v prosinci téhož roku zemřel. Lze však pochopit větu, kterou jsem nedávno četl v jedné knize vydané na Slovensku, že nejen Štefánikova, ale i Švehlova smrt do značné míry odstranila některé závažné překážky v Benešově kariéře.

Mohli bychom se ještě zmínit i o dalším případu Čapkovy účasti v tak zvané vysoké politice, ale tam hrál spíše úlohu statisty a hlavní postavou byl Ferdinand Peroutka. To když je oba roku 1937 v několika rozhovorech na statku Osov Václava Palivce německý vyslanec v Praze Ernst Eisenlohr žádal, aby vyřídili prezidentu Benešovi, že Hitler si přeje válku s osamělým Československem a že jí hodlá využít k fyzickému zničení českého národa. Peroutka o tom Beneše skutečně informoval, ale všichni měli podezření, že Eisenlohr jen tlumočí Hitlerovy hrozby, které nás měly zastrašit. Po válce se však ukázalo, že to varování bylo myšleno upřímně a Eisenlohr asi skutečně patřil k Hitlerovým odpůrcům.

Takže ani zde Čapek výrazně nezasáhl do přímé politiky a jeho trvalý význam zůstává v tom, že vždy dokázal pohlížet na běžnou politiku z hledisek nadčasových. Takto pojal i svou slavnou stať z roku 1924 „Proč nejsem komunistou“, zatímco když o dvanáct let později vychvaloval tak zvanou stalinskou ústavu v Sovětském svazu, hluboce se mýlil.

Komentář Jiřího Ješe pro Český rozhlas

  • Tomáš Garrigue Masaryk zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/116/11563.jpg
  • Karel Čapek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/585/58453.jpg
  • Ferdinand Peroutka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/183/18268.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...