Jak se máte?

Stojí za povšimnutí, jakými slovy je v různých evropských jazycích vyslovena nejběžnější otázka při setkání. Němci říkají „Wie gehts?“ – tedy „Jak se vám jde?“, Francouzi buď totéž – tedy „Comment sa va?“ nebo dokonce „Comment vous portez vous?“, tedy „Jak se nesete?“. Angličané jsou však zcela realističtí a zeptají se „How are you?“, tedy „Jak jste?“. A copak řeknou Češi? Inu, „Jak se máte?“.

Aniž to slovo přímo určuje obsah dané otázky a odpovědi, jakoby symbolicky ukazuje na význam pojmu „míti“ nejen v našem jazyce, ale i v myšlení. To se pak přenáší i do poněkud posunutého významu naší osobní situace. Není to tak bezvýznamné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Německý filozof a sociolog Erich Fromm narozený před 110 lety a žijící pak většinu svého života v Americe, považoval dokonce rozdíl mezi „býti“ a „míti“ za natolik důležitý, že to použil jako název svého stěžejního díla „To have or to be“, čili „Mít nebo být“. Komunisté označili Fromma za představitele neofreudistického směru takzvané kulturní psychoanalýzy, který podle nich ignoroval třídní rozdělení společnosti.

Vyznavači třídního boje, stavějící odjakživa svou filozofii hlavně na slovese „míti“, bez něhož nelze býti, Frommovy myšlenky odsoudili dříve, než se nad nimi aspoň pokusili zamyslet. Přitom už samo jméno onoho zmíněného filozofa a spisovatele jakoby symbolicky v jeho rodném jazyce znamená to, čeho je k oné větší vážnosti slovesa „býti“ nadevše zapotřebí – neboť „fromm“ znamená cosi jako „pokorný“, či „zbožný“. Každý spokojený starý člověk potvrdí, kolik skromnosti a odříkání potřeboval k tomu, aby se příliš nezatížil zbytečným majetkem a byl spokojený i z přiměřeného mála, které mu život dal. Takovou frommovskou filozofii lze s úspěchem uplatňovat v každé době, tím spíše i v té naší dnešní, když se přes všechny nepříjemnosti máme v této zemi materiálně tak dobře, jak jsme se za mého dlouhého života nikdy neměli. Všechno by se však mohlo zhoršit, kdybychom nechali volně působit ty, kteří chtějí jenom mít, a to většinou na úkor lidí poctivých.

Připomeňme tedy s jistým, zatím jen zcela počátečním, uspokojením, že v záplavě našeho současného dění a zpráv o tom, co nás všechno čeká v blízké budoucnosti a co má určit, jak se budeme mít, se už konečně ozývají ojedinělé hlasy, které začínají opatrně zkoumat a vyslovovat určitá fakta, jak na tom opravdu jsme, a to nejen v tom smyslu, co individuálně máme, ale čím ještě jiným než penězi a majetkem můžeme žít.

Například předseda poslaneckého klubu strany TOP 09 Petr Gazdík citoval nedávno v Lidových novinách jistého sedmaosmdesátiletého starce, který mu prý také říkal, že si nikdy v životě nemyslel, jak se bude mít na stará kolena dobře. Dodal, že ne všichni důchodci jenom nadávají a volí levici, i když mnozí z nich opravdu mají potíže s placením nájmu z pouhého důchodu, pokud ovšem odmítají opustit své velké městské byty, v nichž třeba po ovdovění zůstali sami.

Ale zdaleka tolik se nezdůrazňuje, že velká část důchodců nejsou nájemníci, ale žijí v rodinných nemovitostech, u nichž se už zapomnělo, jak a kdy k nim jejich předkové přišli. Nezřídka bychom tak došli až k následkům holocaustu, odsunu Němců i onoho neblahého třídního boje.

Na druhé straně jsou však velmi oprávněné kritiky našeho odvěkého systému, že mladí lidé vcházejí do života zpravidla chudí a k penězům i majetku se musí dopracovat. Tento stav považujeme za tak samozřejmý, že já sám jsem kdysi naslouchal s velkým údivem jednomu mladému Belgičanovi, který mi vykládal, jak u nich je to obráceně a jak právě mladým lidem se nasazuje vysoký plat, aby bez hmotných potíží mohli založit rodinu. Pak se jim plat zvyšuje jen mírně, ale oni už nemusí tolik myslet na to, jak mít stále víc, nýbrž – zde přichází to důležité slovo – jak být čili existovat bez stálého myšlení na peníze. Ty pak u nich nejsou vždy až na prvním místě, jak hlásal kdysi náš pan prezident. Nejde o to popřít ten výrok se vším všudy, jen to slůvko „vždy“ je nutné eliminovat a dát na správné místo našeho bytí i něco z toho, co máme téměř bez starostí a zadarmo – tedy radost z přírodních krás světa, či kulturních hodnot, které svými schopnostmi dokáže vytvořit jen člověk.

Komentář Jiřího Ješe pro Český rozhlas 6

  • Placení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1678/167704.jpg
  • Petr Gazdík autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1975/197404.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...