Po demonstraci

Sobotní odborová demonstrace proti vládním reformám v podstatě pouze kopírovala rétoriku opoziční sociální demokracie. Ta sice akci nepořádala, její hrozby však odboráři zesílili. Neprotestovali proti zaměstnavatelům, ale proti koaliční vládě. V tripartitě přitom mají možnost své zájmy uplatňovat jak ve vztahu k zaměstnavatelům, tak ve vztahu k vládě - a také to dělali, než se rozhodli prásknout dveřmi. Ani ne před rokem ještě děkovali Fischerově vládě za vstřícný přístup k sociálnímu dialogu. Tehdy šlo o snížení schodku státního rozpočtu z 230 na 157 miliard korun. Janotův úsporný balíček levice ovšem rozcupovala a státní schodek o pět miliard zvýšila. Poté odboráři slavnostně prohlásili, že „budou hledat s novou vládou účinná protikrizová opatření, která přispějí k obnovení hospodářského růstu a k překonání nepříznivých ekonomických i sociálních dopadů krize“.

Výsledek na sobotní demonstraci oznámil šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek: „Prostor pro vyjednávání už není. My přitvrdíme. Další protesty se budou konat již ve všední den tak, aby to pocítila vláda a poslanci“. A veřejnost, zapomněl dodat. Na občanskou veřejnost, coby rukojmí a beranidlo, levice spoléhá, že jí pomůže svrhnout vládu. Dufek má pod palcem železničáře. Těm se nelíbí zdanění režijních jízdenek a stravenek, pročež zablokují dopravu. Podle Dufka jsou jediným řešením předčasné volby: „Ať se bojí o svá místa. Nebudeme čekat, až to tady všechno zničí a rozkradou“. Pro stupňování nátlakových akcí je i předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Vláda nám především lže, řekl na Václavském náměstí, za což sklidil potlesk, bubnování a troubení na vuvuzely. Jiný odborový předák Josef Středula (OS Kovo) přečetl závěrečné prohlášení demonstrace, v němž se tvrdí, že vládní reformy „mají posloužit k uvržení zdravotnictví, penzí a sociální péče do služeb zisku“. Co je tedy lež? Sníží úspory rozpočtový deficit nebo zvýší něčí zisky? V tom aby se Cimrman vyznal. „Vysvětlila“ to mluvčí radikálně levicové iniciativy ProAlt Tereza Stöckelová - výzvou přítomným, aby otevřeli oči „než se nám je někdo pokusí vystřelit“(!).

Z koho si střílí socioložka Stöckelová? Vyznamenala se už před loňskou stávkou, když měla problém distancovat se od Che Guevarova teroristického pojetí protivládního boje. Zdá se, že tíhne k oněm permanentním revolucionářům, jimž nějaká ta prolitá krev není proti mysli. Tvrdými slovy navozuje tvrdé postupy. Vyzývá ke generální stávce. V souladu s jejím světonázorem neomarxistické buňky či left-liberální think-tanky v  Evropě sondují cesty k radikálním akcím. Co se nepovedlo v demokratických volbách, ať rozhodne ulice! Jako za „tatíčka“ Gottwalda: s pomocí té vaší demokracie vám zakroutíme krky! Demokracie v lidskoprávní karikatuře je bezzubá, čas zraje pro revoluci. Připravte se na ni! Revolučnímu zápalu kupodivu podléhají i druhdy střízliví lidé, jako např. Václav Krása, který deset let poslancoval za ODS a Unii svobody. Teď v čele Národní rady zdravotně postižených hlásá, že „vláda jde proti lidem a proto je legitimní, aby lidé byli proti vládě“.

Bohužel, vláda opravdu není ve skvělém stavu a některé návrhy reforem jsou odfláknuté. Například té důchodové, která počítá s  vyvedením části sociálního pojištění do soukromých fondů, zatímco by stačilo posílení průběžného systému a dobrovolné spoření. Průběžný systém ovšem funguje spolehlivě, jen když je průměrná porodnost na jednu ženu okolo dvou a více dětí. V první řadě by tedy vláda měla akceptovat důslednou propopulační politiku včetně omezení umělých potratů, které ročně likvidují přes dvacet tisíc budoucích plátců důchodového pojištění. Pak by samozřejmě také nebylo nutné zvyšovat věk odchodu do důchodu. Chybou reformních návrhů je i absence progresivního zdanění příjmů a neodstranění anonymních akcií na doručitele. V pořádku ale není ani tvrzení odborářů, že reformy jsou „asociální“ a přispívají k růstu chudoby. Tak například míra ohrožení chudobou v ČR loni klesla na 8,3 % a je v celé Evropě nejnižší. Nejnižší v Evropě je i české zdanění rodin s dětmi. ČR je také jedinou zemí EU, kde sociální dávky např. u rodiny zaměstnance se dvěma dětmi převyšují jeho celkové odvody. To jsou nezpochybnitelná fakta z evropských statistik. Zbytečné dramatizování naší situace nám může jen uškodit u finančních institucí v podobě snížení ratingu a pádu do dluhové pasti.

Nebylo by proto moudré paušálně odmítat reformní úsilí Nečasova kabinetu. Úspory vynucené finanční krizí i plýtváním nezodpovědných vlád jsou v celé Evropě nepopulární. V Česku je ale prostor k jednání stále ještě otevřený. Záležet bude hlavně na opozici a odborech, zda jsou jim bližší pokusy o svržení beztak vratké vlády (mohou to obstarat i koaliční véčka) nebo trpělivá a neokázalá snaha o bolestivé leč přijatelné kompromisy. Pokud se ovšem Česku nepodaří dodržet alespoň základní parametry úsporných reforem, bude se stejně jako dnes na Řecko, Irsko či Portugalsko, příští rok EU skládat na nás.

  • Nespokojení odboráři během demonstrace autor: Dospiva Jakub, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2568/256748.jpg
  • Jaroslav Zavadil autor: Zbyněk Stanislav, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2568/256751.jpg
  • Demonstrace na Václavském náměstí autor: Doležal Michal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2568/256752.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...