(ne)OBST(ál) cenu dostal

Fotbalová asociace ČR rozdává už jednadvacet let Cenu Václava Jíry. Rok co rok ji dostanou tři osobnosti českého fotbalu - oficiálně za to, jak přispěly k jeho rozvoji. Mezi laureáty jsou třeba Ivo Viktor, Karel Brückner, Antonín Panenka nebo Ladislav Škorpil. A pak také mnoho funkcionářů. K nim teď přibyl i Jan Obst.

Jestli si vybavujete deset let starou korupční kauzu točící se kolem Ivana Horníka a jeho přátel, nešlo jeho jméno minout. Obst byl tehdy už třetím rokem předsedou Českomoravského fotbalového svazu, i když v kuloárech se o něm vždy hovořilo jen jako o loutce Vlastimila Košťála a „asistentovi“ Františka Chvalovského. Toho dokonce považoval na „dynamickou osobnost“. Ostatně i po zatčení se někdejšího fotbalového bosse obviněného z miliardového „tunelu“ zastával. Asi správně, protože po Klausově amnestii je Chvalovský volný.

„Neplánuji žádné revoluční změny. Z fotbalu se musí stát důvěryhodný fenomén, aby sponzoři byli přesvědčeni, že investovat do něj je výhodné.“ Tato slova pronesl Jan Obst v roce 2001, o čtyři roky později byl český fotbal kvůli mohutné úplatkářské aféře v dezolátním stavu. Obst, jenž byl členem předsednictva fotbalového svazu už před rokem 1989, se k problémům stavěl lhostejně, povrchně, váhavě, nejednoznačně. Během korupční bouře nikdy neuvažoval o rezignaci, nepřiznal, že vlnu nevole tlačila spíš média než tlak z nitra svazu. Ten by byl nejradši, kdyby se celá záležitost ututlala.

Fotbal a korupce
Zdroj: ČT24/ČTK/imago sportfotodienst/

„Aféra skončí, fotbal bude žít,“ řekl Jan Obst, na jehož podnět vznikla jen obskurní protikorupční komise bez názoru. „Trochu jsem to podcenil. Ale s aférou nemám nic společného a ani si nemyslím, že bych při jejím šetření udělal něco vyloženě špatně,“ dodal. Jeho největším tématem ve funkci šéfa ČMFS tak byla výstavba národního stadionu. Ten měl podle Obstovy vize stát nejpozději do roku 2009. Ale znáte to, vize…

Kromě fotbalové politiky to, původní profesí právník, zkoušel i na poli té klasické. Od roku 1990 byl Obst členem pražského zastupitelstva a později měl v úmyslu se jako první za ČSSD dostat do Senátu, marně. Na předsedu svazu nekandidoval a přesunul se na post předsedy Legislativní rady ČMFS. Letos v únoru skončil ve fotbalové asociaci úplně. Je celkem příznačné, že Obstovo jméno figuruje i v registrech svazků StB pod krycím jménem… Politik.

Laureáti ceny Václava Jíry pro rok 2014
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Zda Cenu Václava Jíry dostal Jan Obst za svůj odchod do důchodu, nebo jen proto, že v nejvyšších patrech tuzemského fotbalu pracoval šestadvacet let, je vcelku jedno. Obojí je totiž špatně. Během jeho předsednictví sice reprezentace válela pod Karlem Brücknerem na ME 2004 v Portugalsku, to ale nebyla jeho zásluha.

Pokud by se český fotbal snažil dívat fanouškům zpříma do očí, kamarádský ceremoniál v Břevnovském klášteře by se bez Obsta obešel. Takhle to působí jen jako výsměch všem, kteří chtějí věřit, že by se mohlo někdy blýskat na lepší časy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...