Legenda praví, že žlutá dlažba byla darem rakousko-uherského panovníka (tedy Františka Josefa I.) k svatbě Ferdinanda I., bulharského monarchy v letech 1887–1918. Je to sice romantické a pro bulharský stát jako uznání velkou monarchií i lichotivé. Pravda je nicméně jiná. Žluté dlažební kostky byly skutečně vyrobeny v Rakousku-Uhersku (na území dnešního Maďarska) z vápence z dolu u Budapešti, ovšem na objednávku sofijské radnice. Svých skoro 60 000 m2 pokryly v letech 1906–7, což vylučuje hypotézu o královském daru – první Ferdinandova manželka byla po smrti a s druhou se ještě neoženil. Žluté kostky tak přežily mnohé – běžný provoz, zloděje, bombárdování Sofie spojenci za druhé světové války, všechny politické změny, velké demonstrace 1989–90 i ty loňské – celkem 107 let.
Dočetla jsem se, že se Lyman Frank Baum údajně inspiroval sofijskou dlažbou při psaní Čaroděje ze země Oz – po cestě dlážděné žlutými cihlami se Dorotka přece vydala do Smaragdového města. Zní to pěkně a zajímavě, stejně jako verze o svatebním daru, je to však pravděpodobně jen náhoda. Přesto dobrý tip, jak dětem znalým země Oz zpříjemnit poznávání Bulharska.
Ač zajímavá a hezká, působí sofijská žlutá dlažba i problémy. Hlavním z nich je skutečnost, že při dešti či sněhu se stává její povrch velmi kluzkým a chůze nebo jízda srdcem hlavního města může skončit nehodou. Rostoucí dopravní zátěž jejímu stavu také nijak neprospívá – vozovka se ničí, vznikají nehezké a nepohodlné nerovnosti a každá oprava znamená pečlivou ruční práci, což vůbec není levné. Občané Sofie si však své město bez tohoto symbolu představit nedokáží – nikdo si už ulice bez něj nepamatuje, nezažil je. I proto v době, která přeje spíše praktičnosti a modernizacím, zařadili radní žlutou dlažbu na seznam chráněného kulturního dědictví. Město má k dispozici stále dost náhradních kostek z původní várky, uvažuje se však i o budoucí vlastní výrobě, když by ani ty nestačily. V dohledné době však budeme v Sofii dál chodit a jezdit po těch autentických.
Ač je jedinečná a patří k místním zajímavostem, není vzor jedinečné sofijské dlažby ústředním motivem žádných suvenýrů. Je považována za neodmyslitelnou samozřejmost, je součástí všedního života. A to je pravděpodobně jedna z nejlepších věcí, které si můžeme pro památku přát – aby s námi byla takto spjata a my s ní.