Sofijská cesta do Smaragdového města

Jaro je v Sofii nejkrásnější a nejpříjemnější roční období. Do města se vrací slunce, zeleň i barvy, jako asi všude jinde v těchto zeměpisných šířkách. Jedna z veselých barev centra tu však patří celoročně dlažbě – je žlutá.  Řeknete-li v Bulharsku, že se něco stalo na žluté dlažbě, nemusíte dodávat kde – je jasné, že se jedná o část metropole, kde stojí sídlo prezidenta, sídlo vlády, Národní galerie (Carského paláce), katedrála Alexandra Něvského, parlament (přesněji Národní shromáždění), Národní divadlo, Akademie věd, že jde o historické, kulturní i administrativní  centrum. V letech, kdy dláždění změnilo vzhled náměstí a ulic, vznikly i některé pro tehdy mladou a rychle se vyvíjející Sofii důležité dominanty – Národní divadlo, katedrála, Vojenský klub, městská tržnice, velké městské (Centrální) lázně.

Legenda praví, že žlutá dlažba byla darem rakousko-uherského panovníka (tedy Františka Josefa I.) k svatbě Ferdinanda I., bulharského monarchy v letech 1887–1918. Je to sice romantické a pro bulharský stát jako uznání velkou monarchií i lichotivé. Pravda je nicméně jiná. Žluté dlažební kostky byly skutečně vyrobeny v Rakousku-Uhersku (na území dnešního Maďarska) z vápence z dolu u Budapešti, ovšem na objednávku sofijské radnice. Svých skoro 60 000 m2 pokryly v letech 1906–7, což vylučuje hypotézu o královském daru – první Ferdinandova manželka byla po smrti a s druhou se ještě neoženil. Žluté kostky tak přežily mnohé – běžný provoz, zloděje, bombárdování Sofie spojenci za druhé světové války, všechny politické změny, velké demonstrace 1989–90 i ty loňské – celkem 107 let.

Dočetla jsem se, že se Lyman Frank Baum údajně inspiroval sofijskou dlažbou při psaní Čaroděje ze země Oz – po cestě dlážděné žlutými cihlami se Dorotka přece vydala do Smaragdového města. Zní to pěkně a zajímavě, stejně jako verze o svatebním daru, je to však pravděpodobně jen náhoda. Přesto dobrý tip, jak dětem znalým země Oz zpříjemnit poznávání Bulharska.

Ač zajímavá a hezká, působí sofijská žlutá dlažba i problémy. Hlavním z nich je skutečnost, že při dešti či sněhu se stává její povrch velmi kluzkým a chůze nebo jízda srdcem hlavního města může skončit nehodou. Rostoucí dopravní zátěž jejímu stavu také nijak neprospívá – vozovka se ničí, vznikají nehezké a nepohodlné nerovnosti a každá oprava znamená pečlivou ruční práci, což vůbec není levné. Občané Sofie si však své město bez tohoto symbolu představit nedokáží – nikdo si už ulice bez něj nepamatuje, nezažil je. I proto v době, která přeje spíše praktičnosti a modernizacím, zařadili radní žlutou dlažbu na seznam chráněného kulturního dědictví. Město má k dispozici stále dost náhradních kostek z původní várky, uvažuje se však i o budoucí vlastní výrobě, když by ani ty nestačily. V dohledné době však budeme v Sofii dál chodit a jezdit po těch autentických.

Ač je jedinečná a patří k místním zajímavostem, není vzor jedinečné sofijské dlažby ústředním motivem žádných suvenýrů. Je považována za neodmyslitelnou samozřejmost, je součástí všedního života. A to je pravděpodobně jedna z nejlepších věcí, které si můžeme pro památku přát – aby s námi byla takto spjata a my s ní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...