Garfield nesnáší už 2088 pondělků. Ironický mlsný kocour slaví 40 let

Je chundelatý, zrzavý, miluje lasagne a chová averzi k určitým dnům v týdnu. Garfield se poprvé veřejnosti představil před 40 lety. Od té doby jeho příběhy vydalo přes 2500 novin a deníků a od roku 2013 tak drží Guinessův rekord jako nejčastěji přetiskovaný komiksový strip.

Garfield slaví 40. narozeniny
Zdroj: (C) Paws. All Rights Reserved

Příběh poněkud obézního kocoura má na svědomí kreslíř Jim Davis. Sám vyrostl na farmě s více než dvěma desítkami koček, samotného Garfielda pak pojmenoval po svém dědečkovi.

Komiksový strip, typicky složený ze tří vedle sebe rozložených obrázků, původně sestával ze čtyř postav: kocoura Garfielda, jeho majitele Jona Arbuckla, psa Odieho a jeho majitele Lymana, který se v komiksu objevoval proto, aby měl Jon s kým mluvit.

Až později si Davis uvědomil, že kocour se svým pánem mohou komunikovat i beze slov. Jon, který u svých mazlíčků postrádá jakoukoliv autoritu, tak adoptoval milého, ale trochu natvrdlého psa Odieho. Oproti původnímu plánu, kdy se měl příběh původně točit hlavně kolem člověka Jona, se po žádostech agentur, kterým Davis komiks nabízel, stal hlavní hvězdou ironický kocour.

Garfield během let
Zdroj: (C) Paws. All Rights Reserved

Z realistického stylu, se kterým Garfield začínal jako oplácaný, po čtyřech chodící kocour, se v roce 1984 stal více komiksový styl. Prošel si jakousi ,Darwinovskou‘ evolucí, díky které postupně začal chodit po zadních nohou – podle Davise i proto, aby snáz mohl shazovat psa Odieho ze stolu nebo dosáhl pro kus koláče. S Garfieldem se změnil i jeho majitel Jon – zestárl a oproti původním vydáním získal během let výraznější rysy.

Z tlustého mazlíčka filmovou hvězdou 

Z líného depresivního kocoura, který si velmi střeží svojí misku se žrádlem, nesnáší pondělky, nakopává psy a útočí na pošťáky, se rychle stal komerční úspěch. Už tři roky po prvním vydání se objevil ve více než 800 novinách a na produktech se svou podobiznou vydělal přes 15 milionů dolarů. V roce 2004 už tato čísla dosahovala kolem 2500 tiskovin, se ziskem miliardy dolarů na produktech od hraček po trička prodaných ve 111 zemích světa.

Davis nyní už především píše a stará se o náčrtky, od 90. let provádí většinu práce jeho asistenti, Brett Koth a Gary Barker.

Zasloužilý kočičí čtyřicátník už má za sebou nejen tisíce komiksových stripů, ale zahrál si i v televizi – krom výstupů v nejrůznějších pořadech má na svém kontě také sedm řad animovaného seriálu Garfield a přátelé. V roce 2004 pak přišel do kin první hraný film s oblíbeným kocourem, v originále mu hlas dal herec Bill Murray.

Každý týden před 19. červnem se komiksový strip zaměřuje na Garfieldovy narozeniny, kterých se kocour každoročně děsí a nemá je rád snad ještě víc než pondělky. Nejlepší dárek dostal k narozeninám 19. června 2007, když mu skončila dlouhodobá dieta. Ta jediná je pro Garfielda děsivější než stárnutí.