Na Sušicku a Chomutovsku skončí v noci na 15. prosince analogová ČT2

Praha - Analogové zemské TV vysílání programu ČT2 skončí na Chomutovsku a Sušicku před půlnocí ze 14. na 15. prosince, přestanou ho totiž vysílat vysílače Sušice - Svatobor a Chomutov - Jedlová hora. V obou regionech už diváci mohou přijímat digitálně všechny čtyři programy ČT.

Vypnutí analogového vysílání druhého programu ČT veřejnoprávní televizi ukládá nařízení vlády ve formě Technického plánu přechodu od zemského analogového TV vysílání k digitálnímu. Důvodem v případě Sušic a Chomutova je, aby analogová ČT2 nerušila digitální zemské vysílání sítě označované číslicí 3 s komerčními stanicemi ze stanoviště Plzeň-Krašov.

Diváci na Sušicku i Chomutovsku jsou na konec analogového zemského vysílání ČT2 upozorňováni už řadu týdnů, a to nejen ve vysílání ČT, ale i v rozhlasu, tisku, venkovní reklamou a letáky distribuovanými do schránek. To, že lidé sledují analogovou ČT2, která bude vypnuta, poznají diváci také podle toho, že v analogovém vysílání ČT2 vidí v pravém spodním rohu obrazovky piktogram v podobě čtyř čtverců a průběžně se jim zobrazuje textová informační lišta.

„Lidé, kteří tyto grafické atributy na Dvojce neregistrují, využívají analogový signál z jiného vysílače. Tento jim zůstane prozatím zachován. I oni ale už nyní mohou v případě dostupnosti přijímat digitálně všechny čtyři programy ČT,“ uvedl Janda.

Zemské digitální vysílání čtyř programů spustila ČT v listopadu na Sušicku na 49. kanále, na Chomutovsku pak na 33. kanále. Ke sledování zemského digitálního TV vysílání je potřeba převaděč signálu označovaný jako set-top box, jehož ceny začínají na zhruba 700 až 800 korunách, popřípadě dražší televizor s již zabudovaným digitálním tunerem.

Více o digitalizaci: vysílání ČT, internetový speciál www.digict.cz, teletext ČT1 (strana 650), časopis ČT+ a Divácké centrum ČT - horká linka digitalizace 261 13 74 74 (denně 7.30 - 20.00 hodin).