„Koncert je nahlášený a povolený,“ sdělil na začátku akce v 16:00 přítomným komentátor akce Vojtěch Prokeš. Proti nebyli ani dva přítomní příslušníci městské policie, pouze upozornili na nebezpečí příliš velkého hluku z hudební produkce. Podle Robina Čumperlíka z občanského sdružení Pro Wave předali organizátoři celou záležitost právníkům. Magistrát podle něj nevydal souhlas se záborem pozemku, protože jde o politicky motivovanou akci a dodal, že se o získání povolení snažili několik týdnů, o zákazu se dozvěděli telefonicky v pondělí večer.
Kolem 19:00, kdy začala hlavní část koncertu, bylo v horní části Václavského náměstí asi 300 lidí, především studentů. Ti si přišli poslechnout nejenom kapely, ale také řečníky, kteří protestovali především proti mediálním radám. Zasedají v nich podle jejich názoru lidé, kteří nejsou politicky nezávislí.
Demonstrující podpořil na dálku i Václav Havel
Ke kritice mediálních rad se ve svém projevu vyslovil i bývalý ředitel České televize a pozdější kancléř prezidenta Václava Havla Ivo Mathé. Jako příklad uvedl zveřejnění plánů kandidátů na šéfa České televize, které unikly z Rady ČT. Novinářům posléze řekl, že zveřejnění považuje za účelové. Mathé také přítomným vyřídil zdravici Václava Havla. „Takováto setkání jsou mi blízká, protože se scházejí za dobrou věc. Pozdravuji přítomné a držím palce Inventuře demokracie,“ vzkázal po Mathém bývalý prezident.
Lidé měli možnost na náměstí podepsat výzvu s názvem Dejte nám dárek k dvacetinám, ve které studenti žádají omezení poslanecké imunity, odstranění legislativních přílepků, regulaci lobbingu a nová pravidla obsazování mediálních rad.
Ve videopozvánce na dnešní akci moderátor Jan Kraus označil členy rad za „čmeláky, kteří nejsou schopni si na trhu práce vydělat na žrádlo a z vděku pak hlasují a zařizují, co mají“. S činností rad není spokojen ani hudebník a herec Richard Krajčo. „Rada, která by měla být nezávislá, je ovlivňována politickými stranami, které chtějí proniknout do médií a ovlivňovat voliče,“ prohlásil lídr skupiny Kryštof.
Protesty navázaly na nesouhlas s vypnutím Radia Wave
Z podnětu občanského sdružení Pro Wave se již 13. ledna v pražském klubu Retro sešlo několik stovek lidí na koncertě na podporu vysílání stanice veřejnoprávního Českého rozhlasu pro mladé posluchače Radio Wave. Její účastníci požadovali návrat stanice do analogového vysílání a odvolání Rady ČRo, protože Rada ČRo dospěla k názoru, že stanice nemůže podle jejího výkladu zákona vysílat analogově, a rozhlas ji nakonec kvůli přístupu rady nechal v analogu vypnout. Nyní Radio Wave vysílá na internetu a přes digitální zemské TV vysílání.
Kromě sporů kolem analogového vysílání Radia Wave se rozhlasová rada ocitla v centru pozornosti tehdy, když členové Rady ČRo s využitím chybného překladu písňového textu z angličtiny obvinili rádio z propagace fašismu. V následné diskusi se pak radní pustili i do příznivců alternativní kultury. Výrok programového ředitele rozhlasu Richarda Medka o posluchačích, kteří „nejsou budoucností tohoto národa“, pak vyvolal vlnu nesouhlasu nejen posluchačů Radia Wave.