Čínské úřady obnovily Googlu licenci

Šanghaj - Čínské úřady obnovily americké společnosti Google licenci na provoz stránek pro internetové vyhledávání v Číně. Informovala o tom mluvčí firmy. Platnost této licence vypršela minulý týden. Tehdy také Google ukončil automatické přesměrování do Hongkongu a znovu zprovoznil svůj původní čínský web. Na ten však umístil odkaz na server do Hongkongu.

Obnovení licence odvrátilo hrozbu uzavření vyhledávacího portálu Google v Číně. „Čína obnovila naši licenci,“ uvedla mluvčí. „Těšíme se, že budeme nadále poskytovat internetové vyhledávání a místní produkty svým uživatelům v Číně,“ dodala.

Google se na začátku letošního roku dostal do ostrého sporu s čínskou vládou, když oznámil, že už dál nehodlá dodržovat čínské zákony, které upravují činnost internetových společností na tamním trhu. Pro Google to například znamenalo nutnost filtrovat výsledky vyhledávání.

Video Reportáž Jany Horké
video

Reportáž Jany Horké

Reportáž Jany Horké

E24 9.7.2010

Rozhovor s Petrem Krčmářem a Martinem Křížem

V březnu Google svůj čínský web vypnul a uživatele z pevninské Číny začal automaticky přesměrovávat na svůj web v Hongkongu, který cenzuře nepodléhá. Tím si ale firma proti sobě postavila čínskou vládu, pro kterou je takové řešení nepřijatelné.