Šéfové si brouzdání na internetu hlídají

Praha - Návštěvnost tuzemských internetových serverů v lednu stoupla o jedno procento. Vyplývá to z údajů společnosti Mediaresearch. Kolik času věnujeme brouzdání po internetu během pracovní doby průzkum neuvádí, kontrolovat se to ale rozhodli přímo zaměstnavatelé. A podle odborníků na to mají ze zákona právo.

Podle posledního měření v prosinci strávili Češi na českých serverech 23 hodin a 42 minut. Celkem mělo v lednu k internetu přístup téměř 6 milionů Čechů. Hraní her, psaní e-mailů nebo jen sledování aktuálního zpravodajství v pracovní době někteří zaměstnavatelé ale příliš netolerují.

„V zákoníku práce se uvádí, že zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování tohoto pravidla je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat,“ vysvětluje personalistka Lea Kozáková.

Video Reportáž Barbory Peterové
video

Reportáž Barbory Peterové

Většina zaměstnanců s touto praktikou rozhodně nesouhlasí, považují to za zásah do soukromí. Na straně zaměstnavatelů jsou ale soudy. Jako příklad může svědčit případ z Českých Budějovic. Kvůli hrubému porušování pracovní kázně musel svou pozici opustit bývalý zaměstnanec, který na internetu strávil zhruba polovinu své pracovní doby. Vyhazovu se přesto bránil žalobou.