Šéfové si brouzdání na internetu hlídají

Praha - Návštěvnost tuzemských internetových serverů v lednu stoupla o jedno procento. Vyplývá to z údajů společnosti Mediaresearch. Kolik času věnujeme brouzdání po internetu během pracovní doby průzkum neuvádí, kontrolovat se to ale rozhodli přímo zaměstnavatelé. A podle odborníků na to mají ze zákona právo.

Podle posledního měření v prosinci strávili Češi na českých serverech 23 hodin a 42 minut. Celkem mělo v lednu k internetu přístup téměř 6 milionů Čechů. Hraní her, psaní e-mailů nebo jen sledování aktuálního zpravodajství v pracovní době někteří zaměstnavatelé ale příliš netolerují.

„V zákoníku práce se uvádí, že zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování tohoto pravidla je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat,“ vysvětluje personalistka Lea Kozáková.

Většina zaměstnanců s touto praktikou rozhodně nesouhlasí, považují to za zásah do soukromí. Na straně zaměstnavatelů jsou ale soudy. Jako příklad může svědčit případ z Českých Budějovic. Kvůli hrubému porušování pracovní kázně musel svou pozici opustit bývalý zaměstnanec, který na internetu strávil zhruba polovinu své pracovní doby. Vyhazovu se přesto bránil žalobou.