Nový iPad Mini je na světě, spolu s ním také iPad 4. generace

New York/San José (Kalifornie) – Podle očekávání představil dnes americký výrobce elektroniky Apple menší, tenčí a lehčí verzi svého tabletu iPad. Novinka nazvaná iPad Mini bude na stále lukrativnějším trhu s tablety konkurovat nabídkám firem Google či Amazon. Apple zároveň na vánoční trh uvedl novou verzi původního iPadu a hned několik nových počítačů. 

Zdroj: Isifa/GettyImages Autor: Kevork Djansezian

Nový iPad Mini má displej o úhlopříčce 7,9 palce (cca 20 centimetrů) proti 9,7 palce u svého většího bratra. Nabízí tak o něco větší displej než konkurenční tablet Kindle Fire HD od Amazonu či tablet Nexus 7 od Googlu, které mají shodně sedmipalcovou úhlopříčku.   

Novinka od Applu ale bude výrazně dražší než konkurence. Základní verze s velikostí úložiště 16 gigabytů přijde ve Spojených státech na 329 dolarů (asi 6 200 korun) bez daně. Kindle Fire přitom začíná na 159 dolarech (asi 3 000 korun) bez daně a Nexus 7 na 199 dolarech (asi 3 800 korun) bez daně. Apple ale upozornil na to, že konkurence využívá levnější materiály a že její nabídka také disponuje menším výkonem.   

Apple iPad Mini
Zdroj: Isifa/GettyImages
Autor: Kevork Djansezian

iPad mini by se měl ve verzi s Wi-Fi, ale bez mobilního připojení k internetu začít prodávat 2. listopadu v USA i dalších zemí včetně Česka. Verze s mobilním připojením by měla následovat za dva týdny poté.   

Menší iPad váží 308 gramů v základní verzi a 312 gramů ve verzi s mobilním připojením k internetu. Je zhruba dvakrát lehčí než původní iPad. Na výšku má novinka 20 centimetrů proti 24 centimetrům u většího iPadu, na šířku 13,5 centimetru proti 18,5 centimetru. Tloušťka činí 7,2 milimetru proti 8,8 až 9,4 milimetru u většího přístroje. Výkonem i rozlišením displeje
1 024 na 768 pixelů je na tom stejně jako starší iPad 2, má ale lepší fotoaparát i přední kameru.

Apple iPad Mini
Zdroj: Isifa/GettyImages
Autor: Kevork Djansezian

Spolu s iPadem mini dnes Apple představil čtvrtou generaci většího iPadu. Novinka se velikostně neliší od svého předchůdce. Má opět displej s vysokým rozlišením 2 048 na 1 536 pixelů. Disponuje ale výkonnějším čipem A6X, rychlejším Wi-Fi připojením a má také nový a menší „Lightning“ konektor pro připojení k počítači či příslušenství, který Apple nedávno uvedl spolu s novou verzí telefonu iPhone. Firma dnes oznámila, že nedávno prodala už stomiliontý iPad.

Analytici předpovídali příchod menší verze iPadu již několik měsíců. Nový přístroj by podle nich sice mohl snížit marže Applu, ale zároveň by měl firmě pomoci zabránit konkurentům v získání výrazných pozic na čím dál důležitějším trhu s tablety, zejména pak s jejich menšími verzemi. Firma z kalifornského Cupertina představila i několik nových počítačů. Aktualizovala svůj nejmenší a nejlevnější počítač Mac mini, který nyní obsahuje výkonnější technologii.

Video Apple představil nový iPad Mini
video

Apple představil nový iPad Mini

Apple také představil novou verzi menšího notebooku MacBook pro s třináctipalcovou úhlopříčkou, který nyní disponuje displejem Retina s vysokým rozlišením a je také výrazně tenčí a lehčí. Totéž platí i o stolních počítačích iMac, které nově mají ještě tenčí displej. U všech počítačových novinek Apple odstranil CD/DVD mechaniku, kterou si uživatelé musí v případě potřeby dokoupit externí.