ČT zaujala OH speciálem, projektem roku je prodej mall.cz

Praha – Český internet zná nejzajímavější projekty a služby za rok 2012. V anketě Křišťálová lupa, kterou organizuje server lupa.cz, se letos hlasovalo ve 14 kategoriích. Projektem roku je prodej internetového obchodu mall.cz, za stejným projektem stojí i letošní osobnost roku Ondřej Fryc, zakladatel Netretail Holdingu. Česká televize a její webový speciál k LOH zaujal v kategorii Obsahová inspirace, kde skončil druhý za serverem mixer.cz. V internetovém zpravodajství je web ČT24 čtvrtý, anketu vyhrál server iDNES.cz.

Tradičně nejsledovanější kategorii Projekt roku letos ovládla mimořádná událost kolem e-shopu mall.cz. Internetový obchod totiž zakoupil jihoafrický mediální koncern Naspers za téměř 6 miliard korun. „Je to velká událost na českém internetu, protože transakce za 6 miliard se v našich podmínkách moc nevídá,“ komentoval šéfredaktor pořádajícího webu David Slížek. V samotném hlasování o e-shopech ale mall.cz získal až čtvrté místo, zvítězil obchod alza.cz.

Letos poprvé organizátoři ankety zařadili kategorii veřejně prospěšných služeb. U uživatelů zvítězil server potravinynapranyri.cz, kde Státní zemědělská a potravinářská inspekce zveřejňuje výsledky kontrol vadných potravin. „Tuto kategorii jsme navrhli, protože na českém internetu roste počet projektů, které jsou neziskové a poskytují některé služby, které by stát měl poskytoval, ale většinou to nedělá moc dobře. Kupodivu ale v této kategorii vyhrál web, za který státní správa zodpovědná je,“ dodává Slížek.

Ondřej FrycOndřej Fryc, osobnost internetu 2012:

„Nakupování přes internet je fenomén po celém světě, ale Česká republika je ve srovnání s Evropou na špičce. U nás nakupují zákazníci online zdaleka nejvíc.“


V kategorii zpravodajských serverů prvenství obhájil iDNES.cz, následovaný weby novinky.cz a aktuálně.cz. Na čtvrté místo se zařadil portál ČT24. Seznam.cz se může pochlubit vítězstvím v kategorii Nástroje a služby za svou inovaci turistických map portálu mapy.cz.

Webové a mobilní aktivity ČT v loňském ročníku uspěly jako projekt roku, letos se aktivity ČTsport dotáhly mezi tři nejlepší v užší kategorii mobilní aplikace. Druhou nejlepší obsahovou inspirací je sportovní speciál ČT k letním olympijským hrám. Nepopulární „anticenu“ letos získal Centrální registr vozidel, který se od letního restartu dosud nepodařilo plně zprovoznit.

Video Křišťálová lupa 2012 zná vítěze
video

Křišťálová lupa 2012 zná vítěze

Křišťálová lupa 2012 zná vítěze

Komentář šéfredaktora Lupa.cz Davida Slížka

Projekt roku:

 1. Mall.cz - prodej firmy
 2. AVG - vstup na NYSE
 3. Demagog.cz
 4. iTesco.cz
 5. Rozpocetobce.cz
 6. Datová žurnalistika na IHNED.cz

Osobnost roku:

 1. Ondřej Fryc
 2. Josef Šlerka
 3. Pavel Zima
 4. Patrik Zandl
 5. Miloš Endrle
 6. Olgas Biernátová

Veřejně prospěšná služba:

 1. Potraviny na pranýři
 2. Dopravniinfo.cz
 3. Pamět národa
 4. Dobrý anděl.cz
 5. Demagog.cz
 6. KohoVolit.eu

Zpravodajství:

 1. iDnes.cz
 2. Novinky.cz
 3. Aktuálně.cz
 4. ČT24.cz
 5. IHNED.cz
 6. Česká pozice

Mobilní aplikace

 1. iDnes.cz - aplikace
 2. Novinky.cz - aplikace
 3. ČT Sport - aplikace
 4. AVG Antivirus pro Android
 5. Pubtran pro Android
 6. iKatastr2

Nástroje a služby:

 1. Mapy.cz - turistické mapy
 2. Úschovna.cz
 3. ČSFD.cz
 4. AAA Poptávka.cz
 5. ePoptávka.cz
 6. Twitter

Kompletní výsledky zde