V kuchyni Prezidentské superdebaty, vysíláme ji od 20:00

Praha – Všech devět prezidentských kandidátů na jednom místě budou moci diváci sledovat dnes večer na obrazovkách České televize. Díky debatě, která nemá v historii zpravodajství ČT obdoby, budou moci diváci srovnat vystupování jednotlivých kandidátů i to, jak se umí prosadit ve skupině. Těšit se přitom nemusí jenom na politické otázky. Autoři věří, že půjde o přitažlivou diskusi, jakou známe například z prezidentských debat v Americe. Prezidentskou superdebatu nabídne ČT1 a ČT24 od 20:00.

Moderátor Václav Moravec bude s kandidáty diskutovat o žhavých tématech, na která je podle dramaturgyně superdebaty Hany Andělové specialista. „Václav k životu potřebuje adrenalin, do scénáře tak potřebuje dostat i nejaktuálnější události, často k stresu celého týmu, ale výsledek je vždy dobrý,“ uvedla. Ptát se Václav Moravec bude ale také na význam prezidentské funkce a její symboliku. „Myslím si, že dnes večer bude řečeno i dosud nevyřčené,“ dodala Andělová.

Strnulé politické debaty se diváci rozhodně obávat nemusí. „Zazní například státní hymna v podání chlapeckého sboru Boni pueri s překvapením, které jsme spolu se sborem pro všechny kandidáty připravili,“ prozradila dramaturgyně.

Debata bude výjimečná také svou živou atmosférou. „Máme v publiku tisíc lidí, ti už dokáží vytvořit atmosféru, se kterou jsme se v Česku ještě nesetkali,“ tvrdí Andělová s tím, že se diváci rozhodně nebudou muset zdržet hlasitého projevu. Mohou se smát, tleskat, a dokonce i pískat. Jedinou podmínkou je, že nesmí být vulgární.

 • Moderátor superdebaty Václav Moravec
  Moderátor superdebaty Václav Moravec autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24
 • Hana Andělová a Václav Moravec připravují superdebatu
  Hana Andělová a Václav Moravec připravují superdebatu autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24

Václav Moravec o rituálu před vysíláním:

„Speciální rituál nemám, protože nic takového před přenosem ani nestíhám. Pro mě je nejlepším rituálem interakce s publikem. Když půl hodiny před začátkem už sedí všichni na svých místech a já s nimi poprvé navážu kontakt, tak to je nejlepší dobití baterek.“


Tým ČT má za sebou náročnou přípravu, počítá se s výpadky kamer i proudu

Příprava prezidentské superdebaty si vyžádala stovky hodin práce zhruba pěti desítek lidí. Pečlivě domluvit se musely veškeré formality s devítkou kandidátů na prezidenta, spoustu hodin strávili architekti a grafici také přípravou samotné podoby studia. Natáhnout bylo třeba desítky kilometrů kabelů, které budou posílat obraz i zvuk do přenosového vozu, odkud zamíří k divákům po celé České republice i mimo ni.

Přípravy superdebaty, která nemá v historii zpravodajství obdoby, začaly na přelomu října a listopadu. Finální výstavba samotného studia v Kongresovém paláci v Praze pak odstartovala ve středu ráno. Při večerním přenosu se diváci mohou těšit na celou řadu technických novinek. Jednou z nich je led diodová framová stěna, na které se bude během vysílání za zády prezidentských kandidátů objevovat například silueta Pražského hradu. A proč technici sáhli právě po ní? „Výhodou je, že když vypnete ten obrázek, tak je přes ni vidět skrz,“ vysvětlil šéfkameraman Aleš Cigánek. Za stěnou se pak ve správnou chvíli objeví pěvecký sbor Boni pueri.

Debatu bude zaznamenávat celkem 10 kamer – z toho 6 základních a 4 specializované, například kamera na jeřábu nebo na speciálním pojezdu. „Kamer je tady tolik, že když o jednu během vysílání přijdeme, tak se nic neděje,“ říká režisér superdebaty Marek Straka. Se zálohou se počítá téměř u veškeré techniky, od lamp přes zvuk až po časomíru, která bude kandidátům odpočítávat čas jejich vyjádření tak, aby nikdo z nich nebyl znevýhodněn.

Přípravy na superdebatu
Přípravy na superdebatu
Více fotek
 • Přípravy na superdebatu autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4282/428103.jpg
 • Superdebata autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4282/428105.jpg
 • Přípravy na superdebatu autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4281/428069.jpg
 • Superdebata autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4281/428067.jpg
 • Václav Moravec při přípravách v Kongresovém paláci autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4281/428072.jpg
 • Přípravy na superdebatu autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4281/428057.jpg
 • Superdebata autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4281/428085.jpg

Jen publikum zrežírovat nejde

O bezpečnost techniky se proto režisér neobává. Horší je to ale s lidským faktorem. „Může se stát, že tam bude nějaký člověk, který vstane a začne se tam svlékat nebo křičet. Bojím se toho, že někdo může v sále zkolabovat a budeme tam muset poslat zdravotníky,“ říká Straka s tím, že toto jsou faktory, které jde jen stěží stoprocentně ohlídat. „Je to živý pořad, který nejde stoprocentně připravit, který se vyvíjí pořád sám a ve chvíli, kdy se rozjede znělka, tak já už dění neovlivním,“ dodává.

Avšak i na bezpečnost klade Česká televize maximální důraz. Publikum bude muset projít bezpečnostní kontrolou podobnou té, jakou známe například z letišť. A sál, ve kterém bude debata probíhat, pečlivě prověří pyrotechnici.

Video Přípravy na Prezidentskou superdebatu
video

Přípravy na Prezidentskou superdebatu