Twitter zdvojnásobil příjmy, i přesto zůstává ve ztrátě

New York - Příjmy americké internetové společnosti Twitter ve třetím čtvrtletí překonaly očekávání. Oproti tomutu období v roce 2013 se totiž zdvojnásobily. Firma však i přesto vykázala ztrátu a investory zklamal výhled tržeb na čtvrté čtvrtletí. Akcie tak reagovaly na zprávu poklesem až o devět procent.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Oli Scarff

Příjmy Twitteru se ve čtvrtletí více než zdvojnásobily na 361 milionů USD z loňských 168,6 milionu USD. Analytici přitom očekávali částku 351,4 milionu USD. Příjmy z reklamy stouply o 109 procent na 320 milionů USD, jen z mobilní reklamy vzrostly o 85 procent. Příjmy ze zahraničí se zvýšily o 176 procent a na celkových příjmech se podílely 34 procenty.

Twitter však oznámil, že jeho ztráta ve čtvrtletí podle amerických účetních standardů GAAP stoupla na 175,5 milionu USD (3,8 miliardy Kč) z loňských 64,6 miliardy USD. Údaj zahrnuje mimořádné výdaje 170 milionů USD na akciové kompenzace. Ztráta na akcii se však snížila na 29 centů z loňských 48 centů.

Známá sociální síť rovněž upozornila, že počet aktivních uživatelů meziročně stoupl o 23 procent na 284 milionů. Údaj o aktivních uživatelích je důležitým ukazatelem pro investory. Počet zhlédnutí, který měří zapojení uživatelů, však klesl, a to globálně i v USA. V posledních třech měsících roku čeká příjmy v rozmezí 440 milionů až 450 milionů USD. Analytici čekají příjmy 448,8 milionu USD.

Twitter

Twitter je bezplatnou službou, jejímž prostřednictvím si uživatelé mohou sdělovat krátké vzkazy v délce do 140 znaků. Twitter loni na podzim vstoupil na burzu, kde jeho akcie díky poptávce investorů rostly a v prosinci stouply na rekordní cenu 74,73 USD. Poté ale začaly prudce klesat kvůli obavám, že firma neroste dostatečně rychle na to, aby bylo její ohodnocení na trhu odůvodněné. Dnes akcie v New Yorku uzavřely na hodnotě 48,56 dolaru a po zveřejnění výsledkové zprávy dále klesají.