Česká televize se stala členem nejvyššího vedení Evropské vysílací unie

Generální ředitel České televize Petr Dvořák byl dnes v Ženevě zvolen do výkonného výboru Evropské vysílací unie (EBU). Stane se tak jednou z jedenácti evropských osobností, jejichž úkolem je hájit nezávislost veřejnoprávních médií. Ve vedení EBU získala Česká republika svého zástupce po šestnácti letech.

"Evropské veřejnoprávní televize dnes vyslaly signál, že vnímají Českou televizi nejen jako rovnoprávného partnera, ale i jako instituci, která se rozvíjí správným směrem a dokáže v tomto smyslu inspirovat ostatní. Byli jsme dokonce první televizí, ve které EBU provedla kompletní analýzu toho, jak naplňujeme hodnoty veřejnoprávních médií, a to ve všech parametrech naší činnosti, od způsobu vývoje pořadů po zpravodajství. Výsledek dnešní volby je tím nejlepším důkazem toho, že Česká televize je v oblasti veřejné služby i v rámci Evropy na vysoké úrovni a že má respekt v zahraničí. A to mě těší především," říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Výkonný výbor Evropské vysílací unie má jedenáct členů, které na dva roky volí Valné shromáždění EBU, ve kterém jsou zastoupeny všechny členské země Unie. Jeho primárním úkolem je posilovat a hájit roli veřejnoprávních médií v Evropě jakožto základu demokratické společnosti. Vedle Petra Dvořáka, který se stal jediným novým členem výboru, do něj byli znovuzvoleni například generální ředitelé rakouské televize ORF, francouzské TF1, německé BR/ARD, generální ředitelka švédské SR či jeden z hlavních ředitelů BBC. Prezidentem výkonného výboru se již v létě stal Jean-Paul PHILIPPPOT, RTBF (Belgie) a viceprezidentkou Anna-Maria TARANTOLA, RAI (Itálie).

Ve vedení EBU doposud zasedl jediný český zástupce, a to Ivo Mathé v letech 1995–1998.

Zprávu ke kandidatuře naleznete zde.