Osiřelého Olivera Twista se ujali v ostravském muzikálu

Sirotek Oliver Twist svůj příběh poprvé prožil v románu Charlese Dickense a od té doby nesčetněkrát v divadelních i filmových adaptacích. V šedesátých letech minulého století Lionel Bart napsal muzikál Oliver! V Česku ho nyní nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské, teprve jako druhá tuzemská scéna. Důvodem je mimo jiné náročnost hereckého obsazení, v hlavních rolích převažují dětští herci.

Národní divadlo moravskoslezské o muzikál Oliver! dlouho usilovalo. Splnit muselo požadavky vlastníka práva na kvalitu souboru i inscenačního týmu, schvalování podléhaly také scéna, kostýmy a protagonisté.

Na jevišti se během večera objeví desítky dětí. Představitele hlavních i vedlejších dětských rolí hledalo divadlo v konkurzech i podle referencí. V titulní roli Olivera Twista alternují Jan Pražák, kterého inscenátoři našli v talentové soutěži, a Rostislav Radecki, jenž je v muzikálu nejmladším hercem. „Mně se v divadle hlavně líbí to, že se na konci vždycky tleská,“ přiznává sedmiletý druhák.

Vedle dětí se zkušenostmi například z ostravského operního studia stojí na jevišti i malí herci bez předchozích zkušeností. „Na začátku to vypadá úplně nemožně a na konci byste ty děti nejradši sežrali láskou, protože vás někdy dokážou úplně šokovat a chytnout za srdce,“ říká o práci s dětským osazenstvem režisér Lumír Olšovský.

3 minuty
V Ostravě hrají muzikál Oliver!
Zdroj: ČT24

Tak to v devatenáctém století bylo, děti

Nedostatek lásky ostatně trápí podle něho všechny postavy příběhu. „Uvěřitelný, dojemný, trochu krutý, hodně zábavný, a hlavně lidský,“ charakterizuje režisér muzikál Oliver! Diváky provede viktoriánskou Anglií od sirotčince přes pohřební ústav, doupě loupežné bandy až do noblesního domu, kde Oliverovy trampoty končí nalezením rodinného bezpečí.

Londýn devatenáctého století v románech Charlese Dickense není vlídným útočištěm. Je to místo plné zločineckého podsvětí, chudoby, zlodějů a lichvářů. I na to si někteří dětští herci museli nejprve zvyknout. „Kolik zkoušek jsme museli utišovat plačící děti a potom přišel Bill Sikes a dal Nancy facku a děti se úplně rozsypaly. Já jim říkám: ‚To nevadí, tak to v devatenáctém století bylo,‘“ uvedl Olšovský.

Muzikál Oliver! uvádí ostravská scéna teprve jako druhá v republice. Českou premiéru měl muzikál v roce 2002 v Městském divadle v Brně. První uvedení bylo schválně naplánováno na stejný den, kdy v Praze Roman Polanski promítl film Oliver Twist. Pro světovou premiéru si české hlavní město vybral, protože tu snímek natáčel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 7 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 13 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
27. 5. 2025

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
27. 5. 2025

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
27. 5. 2025

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025
Načítání...