Osiřelého Olivera Twista se ujali v ostravském muzikálu

Sirotek Oliver Twist svůj příběh poprvé prožil v románu Charlese Dickense a od té doby nesčetněkrát v divadelních i filmových adaptacích. V šedesátých letech minulého století Lionel Bart napsal muzikál Oliver! V Česku ho nyní nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské, teprve jako druhá tuzemská scéna. Důvodem je mimo jiné náročnost hereckého obsazení, v hlavních rolích převažují dětští herci.

Národní divadlo moravskoslezské o muzikál Oliver! dlouho usilovalo. Splnit muselo požadavky vlastníka práva na kvalitu souboru i inscenačního týmu, schvalování podléhaly také scéna, kostýmy a protagonisté.

Na jevišti se během večera objeví desítky dětí. Představitele hlavních i vedlejších dětských rolí hledalo divadlo v konkurzech i podle referencí. V titulní roli Olivera Twista alternují Jan Pražák, kterého inscenátoři našli v talentové soutěži, a Rostislav Radecki, jenž je v muzikálu nejmladším hercem. „Mně se v divadle hlavně líbí to, že se na konci vždycky tleská,“ přiznává sedmiletý druhák.

Vedle dětí se zkušenostmi například z ostravského operního studia stojí na jevišti i malí herci bez předchozích zkušeností. „Na začátku to vypadá úplně nemožně a na konci byste ty děti nejradši sežrali láskou, protože vás někdy dokážou úplně šokovat a chytnout za srdce,“ říká o práci s dětským osazenstvem režisér Lumír Olšovský.

3 minuty
V Ostravě hrají muzikál Oliver!
Zdroj: ČT24

Tak to v devatenáctém století bylo, děti

Nedostatek lásky ostatně trápí podle něho všechny postavy příběhu. „Uvěřitelný, dojemný, trochu krutý, hodně zábavný, a hlavně lidský,“ charakterizuje režisér muzikál Oliver! Diváky provede viktoriánskou Anglií od sirotčince přes pohřební ústav, doupě loupežné bandy až do noblesního domu, kde Oliverovy trampoty končí nalezením rodinného bezpečí.

Londýn devatenáctého století v románech Charlese Dickense není vlídným útočištěm. Je to místo plné zločineckého podsvětí, chudoby, zlodějů a lichvářů. I na to si někteří dětští herci museli nejprve zvyknout. „Kolik zkoušek jsme museli utišovat plačící děti a potom přišel Bill Sikes a dal Nancy facku a děti se úplně rozsypaly. Já jim říkám: ‚To nevadí, tak to v devatenáctém století bylo,‘“ uvedl Olšovský.

Muzikál Oliver! uvádí ostravská scéna teprve jako druhá v republice. Českou premiéru měl muzikál v roce 2002 v Městském divadle v Brně. První uvedení bylo schválně naplánováno na stejný den, kdy v Praze Roman Polanski promítl film Oliver Twist. Pro světovou premiéru si české hlavní město vybral, protože tu snímek natáčel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 14 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 19 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...