Udržitelnost jako téma pro kulturní organizace i literaturu. Netisknout v Číně nestačí

8 minut
Udržitelnost jako téma pro kulturní organizace i literaturu
Zdroj: ČT24

V září se v Praze konaly dvě akce, které se soustředily na udržitelnost v kultuře. Galerie hlavního města Prahy (GHMP) řešila na veletrhu Art Book Fair ekologii a udržitelnost v knižním průmyslu. A konference Střed zájmu s podtitulem „udržitelnost jako způsob existence“ nabídla kulturním organizacím k tomuto tématu kontext i inspirativní příklady.

„Galerie Hlavního města Prahy sama vydává knihy a otázky, jak vydávat ekologicky knihy vizuálně a obsahově hodnotné, řešíme ve své každodennosti,“ uvedla k tématu veletrhu Art Book Fair mluvčí pořádající galerie Michaela Vrchotová.

K otázkám patří třeba ty, které na akci zazněly: Kolik stromů je třeba pokácet pro výrobu jedné knížky? A je digitální kniha ekologičtější než tištěná kopie? Zatímco v módním nebo potravinářském průmyslu je téma ekologie a udržitelnosti podle Michaely Vrchotové už samozřejmé, v knižním průmyslu je třeba ho více otevírat.

Knižní vydavatelé mohou svou uhlíkovou stopu snížit například tím, že budou tisknout v Česku, ne v Číně. „A nemusíme tisknout velké náklady, tím pádem se potom nebude skartovat,“ doplnila další konkrétní příklad Vrchotová. Veletrh také ukázal možnosti, jak využít tiskařský odpad, například vadné nebo jinak nevyužitelné tisky, třeba pro kreativní tvoření nejen dětí.

Udržitelnost v knižním průmyslu se dotýká i čtenářů. Přispět mohou třeba tím, že si knihu koupí z druhé ruky nebo si ji půjčí v knihovně.

Nejen uhlíková stopa

Udržitelná řešení a inspirace v širší kulturní praxi hledala v září mezinárodní konference Střed zájmu. „Měli jsme potřebu téma redefinovat, protože udržitelnost není už to samé, co bylo před pěti lety. Nejedná se jenom o uhlíkovou stopu, ale i o udržitelnost sociální a ekonomickou,“ upozornila Magdalena Müllerová, vedoucí kanceláře Kreativní Evropa, tedy programu Evropské unie na podporu kulturních a kreativních odvětví.

„Není to jen klima, ale upozorňovat můžeme i na sociální nerovnosti, genderovou rovnost nebo inkluze. Jsem přesvědčená, že pokud bude společnost spravedlivá ke všem, bude vzkvétat i ekonomicky,“ pokračovala Müllerová.

Konference podle ní měla mimo jiné kulturním organizacím pomoci si uvědomit, že vytváří uhlíkovou stopu, a tím mají dopad na klima, ale zároveň je také v jejich moci ovlivňovat veřejnost a upozorňovat na to, co ve společnosti nefunguje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 19 hhodinami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 21 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
včera v 13:06

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
včeraAktualizovánovčera v 08:50

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
13. 4. 2025

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...