V Íránu zakázaný režisér Džafar Panahí musí na šest let do vězení

3 minuty
Režisér Panahí musí na šest let do vězení
Zdroj: ČT24

Mezinárodně uznávaný íránský režisér Džafar Panahí si musí odpykat šestiletý trest vězení. Rozhodl o tom íránský soud. Filmař byl zatčen v Teheránu minulý týden, dle tamního režimu v souvislosti s dřívějším podmínečným trestem za šíření protivládní propagandy.

Panahí má ceny z Cannes, Berlinale i Benátek. Osobně je ale všechny převzít nemohl. Ve světě oceňovaný režisér je ve svém rodném Íránu zakázaný. Tamní soud ho dokonce před dvanácti lety poslal do vězení za protivládní aktivity.

Na dvacet let mu zakázali točit filmy, psát scénáře, cestovat do zahraničí a mluvit s novináři. Po dvou měsících ho ale podmínečně propustil. S tím, že toto rozhodnutí lze kdykoli odvolat. To se stalo teď.

„Byl umístěn do vazebního zařízení Evín, aby si tam odpykal svůj trest,“ potvrdil mluvčí íránské justice Masúd Setaješí dřívější informace médií o režisérově opětovném věznění. Panahí kritizoval minulý týden zatčení svých kolegů filmařů a šel se ptát po jejich osudu do věznice. Na svobodu už se nedostal.

Točil navzdory zákazu

I přes zákaz po roce 2010 tajně natáčel a jeho filmy se promítaly ve světě. Vynalézavý byl i při jejich pašování. V roce 2011 poslal do Cannes dokument s názvem „Není to film“, v němž se pro tvůrce tíživý pocit nesvobody snaží překonat domácími videy, na disku schovaném v dortu. Film Taxi Teherán zase natočil tajně kamerou namontovanou na palubní desce. Snímek zvítězil v roce 2015 na Berlinale. Hlavní cenu – Zlatého medvěda – tehdy převzala za Panahího jeho neteř.

Džafar Panahí ve filmu Taxi Teherán
Zdroj: Film Europe

Právě organizátoři Berlinale zatčení Panáhího už minulý týden odsoudili, svobodu pro režiséra žádají i tvůrci festivalu v Benátkách a v Cannes. „Festival v Cannes důrazně odsuzuje zatýkání a vlnu represí, které v Íránu zjevně probíhají proti domácím umělcům. A vyzývá k jejich okamžitému propuštění,“ napsali zástupci prestižní francouzské filmové přehlídky.

Svobodu chtějí nejen pro Džafara Panahího, ale i pro další dva zatčené filmaře – Mohammada Rasoulofa a Mostafu al-Ahmada.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 2 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 15 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
včera v 12:13

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánovčera v 11:47

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025
Načítání...