Brněnští umělci se dali na krabičkovou dietu

2 minuty
V Brně doručují umění donáškovou službou
Zdroj: ČT24

V pandemické době uzavření obchodů a omezení služeb nezbývalo řadě lidí i obchodníků než spoléhat na donáškovou službu. Projekt Brno Art Delivery se rozhodl stejným způsobem doručovat i umění. Krabici s díly mladých tvůrců zapůjčí zájemcům na několik dní.

Happening nese podtitul „krabičková dieta lokálního umění“. Ironicky tak komentuje nucené přerušení galerijního provozu. „Je to trochu sociální experiment. Za námi je období, kdy galerie byly dlouho zavřené. Všichni jsme byli nuceni být doma a někteří z nás si začali všímat, že máme holé stěny,“ podotýká iniciátor projektu David Severa.

Brno Art Delivery představuje především tvorbu mladých umělců. Vybírat lze ze tří boxů. „Zvolili jsme tři ústřední témata, se kterými se z našeho pohledu potýkají lidé denně. V prvním boxu jsme otevřeli diskuzi o bezhraničném vnímání moderní historie. Nazvali jsme ho Hoříš, má panenko. Druhý box se obsahem obrací do sebereflexe a nese název Kinetika deprivace. Prozatím poslední box zobrazuje rozjímavý stav vědomí, končící třeba až ve vzduchoprázdnu. Ten na stránkách najdete jako My little mnohovesmír,“ upřesnila kurátorka Tamara Pavlechová.

Galerie na 14 dní

Doručenými díly mohou lidé proměnit svůj domov v galerii na dva týdny. Poté opět putuje na další dočasnou bytovou výstavu. Postupné otevírání galerií podle organizátorů dalšímu pokračování projektu nebrání. „Je to odpověď na určitou institucionální auru galerijních prostor. Toto umění je mnohem interaktivnější a vzniká tady intimní vztah v domácím prostředí,“ domnívá se Severa.

Projekt je zatím omezen na území města Brna, iniciátoři ale nevylučují, že se ještě rozšíří.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...