Marie Durnová je v Brně sama na Stěhování duší

2 minuty
V Brně nastudovali Stěhování duší
Zdroj: ČT24

Naděje a sny jedné osamělé ženy zaplnily komorní jeviště Mahenova divadla. Brněnská scéna se rozhodla uvést lyrické monodrama Stěhování duší, které napsal Josef Topol. Hlavní a jediné role se zhostila Marie Durnová.

Meditaci pro herečku a jedny housle napsal Josef Topol v roce 1986, tehdy ale patřil mezi zakázané autory. Po revoluci jeho hru nejprve ve formě scénického čtení nastudovala Jiřina Jirásková v Divadle na Vinohradech a následně se stala hereckou příležitostí pro Jaroslavu Adamovou v Městských divadlech pražských. 

Na jeviště se Topolovo monodrama díky brněnskému nastudování vrací po třiceti letech. Jako zšeřelý byt stárnoucí tanečnice posloužila Malá scéna Mahenova divadla, jejíž komornost záměru hry nahrává. „Diváci přijdou k Magdaleně na návštěvu. Sestupují po schodech dolů, vlastně se stanou součástí jejích duší,“ poznamenává režisér Štěpán Pácl.

Jako řídit na dálnici v dešti

Magdalena žije z dopisů od svého milence Roberta a z naděje, že se jednou za ním odstěhuje do Ameriky a začne tak nový život. V suterénním bytě už čeká s věcmi sbalenými do krabic, až její osamělost přeruší zvonek ohlašující pošťačku. Zatím ale její úvahy a sny přerušuje jen sousedčino bouchání do zdi. 

Sama není jen hrdinka, ale i její představitelka Marie Durnová, která musí představení utáhnout bez herecké pomoci. „Je to disciplína náročná na soustředění. Jako když odřídíte hodinu a půl v dešti po dálnici ve tmě,“ říká o monodramatu režisér. „Někdy se přistihnu během dne, že řeknu větu, a až pak si uvědomím, že je z textu. Když někam jdu, šátrám po zdi a kolikrát si i kafe nasypu vedle,“ přiznává herečka, že se během zkoušení se svou postavou naprosto sžila. 

Na rozdíl od Magdaleny ale sama určitě nezůstane, divácké duše se za ní stěhují, podzimní reprízy už jsou totiž téměř vyprodané.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...