Z barabizny opět rokoková kráska. Zámek Peruc na Lounsku se po letech otevírá veřejnosti

Po více než třiceti letech se pro veřejnost otevírá rokokový zámek Peruc na Lounsku. Rozsáhlá obnova začala před pěti lety, kdy změnil majitele. Předtím se do něj opakovaně vloupali zloději a odnesli odtamtud obrazy Emila Filly. Rekonstrukce větší části památky stále pokračuje.

Před pěti lety nemovitost koupila Dominika Matušová. Za projektem rekonstrukce stojí přítel nové majitelky Pavel Ondráček, majitel zámku a středověké krčmy Dětenice. Rekonstrukce podle něj dosud vyšla na desítky milionů korun.

Dokončené je severní křídlo a část západního. Bylo potřeba opravit propadlé stropy, děravou střechu nebo rozbitá okna. „Musíme si uvědomit, že to byla barabizna a z barabizny jsme udělali podle mého názoru nádherný rokokový zámek,“ uvedl Ondráček s tím, že na turisty čeká kromě prohlídky občerstvení v zámeckém parku.

„Na co jsme tady opravdu hrdí, tak je rokokové schodiště od Ignáce Platzera, které patří k nejkrásnějším schodištím na celém světě,“ láká výletníky k návštěvě zámku. 

2 minuty
Události: Zámek Peruc na Lounsku se po letech otevírá veřejnosti
Zdroj: ČT24

Ve zrekonstruovaných prostorách jsou zapůjčená díla od světoznámých umělců z 16. až 18. století. Na zámku jsou vystavená některá zrestaurovaná kachlová kamna z 18. století, podle Ondráčka byla zdevastovaná, proto jsou složená z jednotlivých střepů.

Do majetku obce přešla od státu stavba i s parkem a úřednickým domkem v roce 1994. Náklady na údržbu byly však vysoké a městys zámek v roce 2007 prodal Britům. Ti se o památku příliš nestarali, v havarijním stavu nakonec byla i síň Emila Filly, která se v zámku nachází.

O koupi zámku uvažoval Ústecký kraj, který zřizuje lounskou galerii, pod niž síň patří. Zastupitelé ale tehdy záměr neschválili. Náklady na opravy odhadli odborníci na 130 milionů korun, další peníze by stál provoz. Realitní kancelář pak zámek s užitnou plochou 3 tisíce metrů čtverečních a 55 místnostmi prodávala za 21 milionů korun.

Soud kvůli síni Emila Filly

Právě kvůli síni slavného kubistického malíře se majitelka s krajem soudí. Kraj se totiž domáhá svého práva k užívání. Právě v prostorech, kde kubistický malíř pobýval, mají být podle darovací smlouvy z 50. let minulého století jeho obrazy umístěny.

Majitelka zámku v Peruci se zavázala, že po rekonstrukci budovy předá prostory zpět do 30. června 2018, což se ale nestalo. Ondráček uvedl, že chce, aby síň v zámku byla. „Myslím si, že na Peruc patří,“ zdůraznil.

„Náš zájem je, aby tady Filla byl, ale aby Filla tady byl tak, aby to pro veřejnost bylo zajímavé,“ doplnil.

Síň by podle jeho představy měla být součástí prohlídkového okruhu. Vzhledem ke stavu síně, který byl podle Ondráčka dezolátní, se rekonstrukce prodloužila. Zatím není jasné, kdy bude u konce, dodal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
před 16 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 18 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025
Načítání...