O titul Nejkrásnější české knihy roku 2019 usilovalo rekordních 313 publikací. Porota mezi nimi vybrala, dle jejího soudu, nejpovedenější zástupce krásné literatury, odborných publikací, učebnic i třeba katalogů. Vítěze hlavních kategorií si lze prolistovat v následujících videích.
Nejkrásnější české knihy roku 2019, čéče! Prolistujte si vítězné tituly
Krásná literatura: Možnosti milostného románu
Spisovatel Jan Němec se v „románu o lásce a o psaní ve věku digitálního smutku“ probírá svým vlastním, už skončeným milostným vztahem. V grafickém designu Martina Peciny.
Literatura pro děti a mládež: To je metro, čéče!
Pražským metrem – stavbou i dopravním prostředkem – provádí kniha ilustrací, plánků a komiksů od Jana Šrámka a Veroniky Vlkové. Populární výklad spojuje autorka Milada Rezková s veselým příběhem.
Odborná literatura: Jdi na venkov!
Publikace napsaná a sestavená Tomášem Winterem a Pavlou Machalíkovou se zaměřuje na výtvarné umění a lidovou kulturu v českých zemích v letech 1800 až 1960. Graficky se knihy ujaly Tereza Hejmová a Adéla Svobodová.
Katalogy: Vrchovina, krabatina, mrchovina
Miloš Doležal (spolu s grafiky Štěpánem Malovcem a Martinem Odehnalem) doprovodil publikací stejnojmennou výstavu, která v Zóně umění 8smička v Praze připomínala tvůrce spojené s mlhavou pahorkatou krajinou i odporem ke komunistickému režimu: Jakuba Demla či Ivana Martina Jirouse.
Knihy o výtvarném umění: Posel z Dálného východu
Michaela Pejčochová přibližuje spletitý životní příběh umělce Vojtěcha Chytila a vznik jeho sbírek čínského (ale také tibetského a japonského) umění. Grafické řešení Adély Svobodové navíc využívá prvky původního čínského designu a vazby.
Učebnice a ostatní didaktické pomůcky: Jak to ruplo
Především mladším ročníkům, které pohnutou dobu nezažily, přibližuje Michal Konečný s pomocí ilustrací Barbory Strakové konec jednoho režimu. Příběh obyčejného páťáka, který jednoho dne narazí na rodinné tajemství, vznikl k třicátému výročí sametové revoluce.
Studentské práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol: Útlum
Autorská kniha Markéty Michalčíkové, absolventky pražské UMPRUM, zpracovává téma hornictví.
Bibliofilie a autorské práce: Malíř a mor / Le peintre et la peste
Výtvarník Jiří Šťourač vytvořil uhlem cyklus černobílých obrazů inspirovaných románem Mor od Alberta Camuse. Reprodukce provázejí citace z knihy a úvodní text Petra Pazdery Paynea.
Další ocenění, včetně druhých a třetích míst v uvedených kategoriích, zmiňuje záznam s výsledky aktuálního ročníku:
Výsledky soutěže zveřejnili letos pořadatelé vzhledem k situaci na internetu. Ocenění tvůrci 55. ročníku by si ceny měli převzít osobně 15. července při zahájení výstavy v pražském letohrádku Hvězda. Představí nekrásnější knihy nejen z Česka, ale také Německa, Polska, Slovenska a Švýcarska. Oceněné tituly bývají také k vidění například na festivalu Designblog nebo LITR.