Nejkrásnější české knihy roku 2019, čéče! Prolistujte si vítězné tituly

O titul Nejkrásnější české knihy roku 2019 usilovalo rekordních 313 publikací. Porota mezi nimi vybrala, dle jejího soudu, nejpovedenější zástupce krásné literatury, odborných publikací, učebnic i třeba katalogů. Vítěze hlavních kategorií si lze prolistovat v následujících videích.

Krásná literatura: Možnosti milostného románu

Spisovatel Jan Němec se v „románu o lásce a o psaní ve věku digitálního smutku“ probírá svým vlastním, už skončeným milostným vztahem. V grafickém designu Martina Peciny.

Literatura pro děti a mládež: To je metro, čéče!

Pražským metrem – stavbou i dopravním prostředkem – provádí kniha ilustrací, plánků a komiksů od Jana Šrámka a Veroniky Vlkové. Populární výklad spojuje autorka Milada Rezková s veselým příběhem.

Odborná literatura: Jdi na venkov!

Publikace napsaná a sestavená Tomášem Winterem a Pavlou Machalíkovou se zaměřuje na výtvarné umění a lidovou kulturu v českých zemích v letech 1800 až 1960. Graficky se knihy ujaly Tereza Hejmová a Adéla Svobodová.

Katalogy: Vrchovina, krabatina, mrchovina

Miloš Doležal (spolu s grafiky Štěpánem Malovcem a Martinem Odehnalem) doprovodil publikací stejnojmennou výstavu, která v Zóně umění 8smička v Praze připomínala tvůrce spojené s mlhavou pahorkatou krajinou i odporem ke komunistickému režimu: Jakuba Demla či Ivana Martina Jirouse.

Knihy o výtvarném umění: Posel z Dálného východu

Michaela Pejčochová přibližuje spletitý životní příběh umělce Vojtěcha Chytila a vznik jeho sbírek čínského (ale také tibetského a japonského) umění. Grafické řešení Adély Svobodové navíc využívá prvky původního čínského designu a vazby.

Učebnice a ostatní didaktické pomůcky: Jak to ruplo

Především mladším ročníkům, které pohnutou dobu nezažily, přibližuje Michal Konečný s pomocí ilustrací Barbory Strakové konec jednoho režimu. Příběh obyčejného páťáka, který jednoho dne narazí na rodinné tajemství, vznikl k třicátému výročí sametové revoluce.

Studentské práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol: Útlum

Autorská kniha Markéty Michalčíkové, absolventky pražské UMPRUM, zpracovává téma hornictví.

Bibliofilie a autorské práce: Malíř a mor / Le peintre et la peste

Výtvarník Jiří Šťourač vytvořil uhlem cyklus černobílých obrazů inspirovaných románem Mor od Alberta Camuse. Reprodukce provázejí citace z knihy a úvodní text Petra Pazdery Paynea.

Další ocenění, včetně druhých a třetích míst v uvedených kategoriích, zmiňuje záznam s výsledky aktuálního ročníku:

Výsledky soutěže zveřejnili letos pořadatelé vzhledem k situaci na internetu. Ocenění tvůrci 55. ročníku by si ceny měli převzít osobně 15. července při zahájení výstavy v pražském letohrádku Hvězda. Představí nekrásnější knihy nejen z Česka, ale také Německa, Polska, Slovenska a Švýcarska. Oceněné tituly bývají také k vidění například na festivalu Designblog nebo LITR.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...