Rodinné album Ostravy. Století objektivem obyvatel shrnuje kniha

3 minuty
Století objektivem Ostravanů v knize
Zdroj: ČT24

Město Ostrava ve spolupráci s tamním archivem vydalo knihu, na níž se podíleli sami místní obyvatelé. Pro snímky vypovídající o sto letech slezské metropole totiž archiváři nesáhli do depozitářů, ale požádali veřejnost, aby do publikace Století objektivem Ostravanů zapůjčila fotografie z rodinných alb.

Na 185 fotografií, které byly do knihy zařazeny, nepořídili profesionálové a nebyly určeny k veřejnému vystavování. Přesto z momentek uložených v rodinných albech Ostravanů archiváři vytvořili jedinečné obrazové dějiny města. 

„Ani jako archivář se u některých fotografií nostalgii neubráníte. Někdy fotografující zachytil motivy velice dobře a nálada a atmosféra Ostravy třeba padesátých nebo šedesátých let na vás dýchne,“ připouští Jozef Šerka, který publikaci spolu s Hanou Šústkovou a Antonínem Barcuchem sestavil. Nejtěžší prý bylo vybrat snímky, které se do knihy dostanou – klíčem byla snaha pokrýt všechna desetiletí a co největší počet ostravských obvodů. 

Publikované fotografie původně vznikaly jako vzpomínky na rodinné sešlosti, výlety, pracovní i školní kolektiv. Po letech nesou ale i další informační hodnotu. „Z pohledu nás historiků a archivářů zachycují spoustu detailů, například jak se lidé oblékali, jak byla organizovaná svatba nebo jak vypadalo okolí, které už dneska není,“ upřesnil Jozef Šerka.

Takový, jaký život je

Záměrem autorů publikace bylo podle něho zachytit život v Ostravě po všech stránkách, proto se do výběru dostaly i snímky, které na první pohled mohou působit banálně – nevznikly pro zvěčnění zásadnějšího okamžiku, ale prostě jen jako momentka všední chvíle, třeba na koupališti nebo při škrábání brambor na oběd.

Fotografie z knihy Století objektivem Ostravanů
Zdroj: ČT24

„Nahlédli jsme do životů Ostravanů za posledních sto let. Za každým snímkem se ukrývá příběh či osud, některé fotografie jsou veselé, jiné dojemné, jsou prostě takové, jaký život je,“ poznamenal ke Století objektivem Ostravanů ostravský primátor Tomáš Macura. Publikace tak tvoří nevšední rodinné album města. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
před 4 hhodinami

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 17 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 21 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
včera v 13:50

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
včera v 06:30

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025
Načítání...