Ostravská galerie si z Brna půjčila deset německých umělců

3 minuty
GVUO vystavuje současné německé umění
Zdroj: ČT24

Ostravský Dům umění má za sebou německou premiéru. Galerie poprvé vystavuje samostatně soubor děl současných německých výtvarníků. Pod názvem Deset představuje deset výrazných autorů ze sbírky brněnské Adam Gallery.

Díla německých autorů, která jsou součástí rozsáhlé kolekce středoevropského umění, získal kurátor a sběratel Richard Adam v letech 2006 až 2008 a vybudoval tak sbírku, která nemá v Česku obdoby.  „V Německu má každá banka, každá pojišťovna, každý průmyslový závod uvolněny peníze, za něž může dělat svoji sbírku,“ podotýká Adam s tím, že v sousední zemi je budování uměleckých sbírek téměř samozřejmostí. 

On sám postupně získal přístup do mnoha ateliérů německých umělců. Například k neoexpresionistickému malíři Andrému Butzerovi, od něhož dokonce vystavený obraz kupoval ještě dřív, než na něm zaschly barvy. „Když jsme u Butzera byli, říkal o obrazech v ateliéru, že ten je zamluvený, ten jde na výstavu v Moskvě, ten na výstavu v New Yorku, tenhle vám můžu prodat, ale ještě není domalovaný,“ popisuje nákup galerista.

Kolonizace i drsné pohádky

Ostravská galerie na výstavě představuje malbu ve všech podobách, prostor dostal ale třeba i digitální tisk Markuse Selga nebo kresby Andrewa Gilberta. „Ve své tvorbě se drží stále jednoho tématu – otázky kolonizace. Co se děje, když má jedna strana pocit, že dělá velice záslužnou věc,“ přiblížila dílo Skota žijícího v Berlíně kurátorka Yvona Ferencová.  

Na návštěvníky zapůsobí i figurativní kompozice, v nichž Andrea Lehmannová zachycuje dramatické scény na pomezí drsné pohádky a hororu. „Ráda se na svých obrazech znázorňuje, na jednom z obrazů je dokonce čtyřikrát,“ upozornil Richard Adam.

Z výstavy Deset: současné německé umění (GVUO)
Zdroj: Roman Polášek/GVUO

Sbírka německého umění tohoto galeristy se uzavřela v roce 2008 s nástupem krize. Od té doby díla dvakrát podražila a většina obrazů v Německu koupí sběratelé ještě před vernisáží. Tu měla výstava Deset v Ostravě 22. ledna, k vidění bude dva měsíce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 11 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 21 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...