Češi po čtení sahají méně než před pěti lety, ale pořád dost

7 minut
Češi čtou méně, ale pořád dost, ukázal průzkum
Zdroj: ČT24

Alespoň jednu knihu za rok přečtou v Česku více než tři čtvrtiny lidí starších patnácti let. Zájem o literaturu v porovnání s předchozím průzkumem tak sice mírně klesl (méně lidí také knihy kupuje nebo si je půjčuje v knihovnách), přesto Češi stále patří k evropskému čtenářskému nadprůměru. Více čtou ženy než muži a nejoblíbenější jsou detektivní příběhy.

V nejnovějším průzkumu oslovily Národní knihovna a Ústav pro českou literaturu přes dva tisíce respondentů ve věku nad patnáct let. Jejich odpovědi porovnaly se statistikami z let 2007, 2010  a 2013.

Z výzkumu vyplynulo, že 78 procent lidí si přečte za rok alespoň jednu knihu, 44 procent si ji koupí a 28 procent jednou za rok zajde do veřejné knihovny. Oproti datům z dotazníků před pěti lety ukazují čísla pokles o čtyři procenta (nákup knih a návštěva knihoven), respektive o šest procent (přečtení alespoň jedné knihy za rok).

Výzkum Čtenáři a čtení 2018
Zdroj: Národní knihovna/Nielsen Admosphere

„Čtenářů ubývá, ale není to pokles nijak dramatický,“ domnívá se Jiří Trávníček, který se na českou čtenářskou kulturu zaměřuje. „Oproti často sdíleným názorům o úpadku čtení se ukázalo, že česká čtenářská kultura si i v dobách velkých digitálních změn udržuje poměrně stabilní úroveň,“ zní závěr průzkumu.

Potvrzuje mimo jiné, že na rozdíl od mnohých jiných zemí nelze vysledovat věkové bariéry nebo zásadní rozdíly podle toho, zda dotazovaní bydlí ve velkém městě nebo v malé obci.

Jsme národ, který vzrostl z jazyka, a tím pádem z knihy. Pro nás kniha byla osou, kolem které se točí česká kultura.
Jiří Trávníček

„Dnešní čtenář není tak trpělivý jako čtenář před pětadvaceti třiceti lety, protože je zhýčkán velkou nabídkou knížek. Knihy se o něho ucházejí a on to moc dobře ví, takže přečte pár stránek – a pak uvidí,“ říká Trávníček, podle kterého jsou tak dnešní čtenáři vybíravější, protože mají z čeho vybírat.  

Po knihách nejčastěji sáhnou kvůli napětí a humoru. Momentálně nejoblíbenějším spisovatelem je detektivní autor Jo Nesbo (zatímco ve všech předchozích průzkumech držel prvenství Michal Viewegh), z knih v oblíbenosti vede série o Harrym Potterovi. 

Výzkum Čtenáři a čtení 2018: Nejoblíbenější autor
Zdroj: Národní knihovna/Nielsen Admosphere
Výzkum Čtenáři a čtení 2018: Nejoblíbenější kniha
Zdroj: Národní knihovna/Nielsen Admosphere

Průměrně přečte každý Čech starší 15 let za rok necelých 13 knih a čtení se věnuje zhruba půl hodiny denně. „Paradoxní je generace 65+,“ doplňuje Trávníček. „Na jednu stranu mezi seniory najdeme nejvíce nečtenářů, na druhé straně ale i nejvíce nadprůměrných čtenářů. Četli v mládí, chodili do knihoven a v seniorském věku se vracejí k tomuto vzorci.“

Ani u mladých lidí se ale podle Trávníčka není třeba obávat, že by je čtení nezajímalo. „Není to tak, že by moderní technologie válcovala tištěnou knihu, ani u nejmladší generace. Je nicméně patrné, že čím mladší generace, tím větší náklonnost ke čtečkám, chytrým telefonům a audioknihám,“ upřesnil.

Výzkum Čtenáři a čtení 2018
Zdroj: Národní knihovna/Nielsen Admosphere

Nové knihy lidé nejčastěji získávají jako dárek. A i když počet knihoven v tuzemsku rok od roku klesá, mají také v porovnání s ostatními evropskými státy pořád poměrně dost možností si knižní tituly vypůjčit. „Česká republika patří mezi státy, které mají nejhustší síť knihoven na světě. Máme skoro pět knihoven na 10 tisíc obyvatel. Průměr EU je asi 2,3,“ ujišťuje Vít Richter, ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny.

O tom, co a jestli vůbec budou lidé číst, rozhodují především rodinné vzory. Vášnivými čtenáři se nejčastěji stávají ti, kterým v dětství někdo předčítal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
před 5 hhodinami

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
před 11 hhodinami

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
včera v 21:28

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
4. 4. 2025
Načítání...