Vrtěl psem, možná pohne i Karlovými Vary. Na filmový festival přijede Barry Levinson

2 minuty
Hostem festivalu ve Varech bude Barry Levinson
Zdroj: ČT24

Americký režisér, scenárista a producent Barry Levinson je držitelem Oscara, od července k jeho cenám přibude také Křišťálový globus. Ocenění za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme na filmovém festivalu, který Levinsona připomene dvěma jeho snad nejznámějšími snímky: autistickým Rain Manem a politickou satirou Vrtěti psem.

Osobní příběhy spojené s často satirickým pohledem na společnost jsou přístupem, který je s filmovou tvorbou Barryho Levinsona nejvíce spojený. Během prvních deseti let filmařiny za svou režii a scénáře obdržel pět nominací na Oscara, sošku si odnesl ale jenom jednu.

Přirozený talent

Vědět o sobě dal tehdejší tvůrce televizních pořadů v roce 1979 scénářem k soudnímu dramatu … a spravedlnost pro všechny. Spolu se svou ženou Valerií Curtisovou napsali příběh o idealistickém právníkovi (Al Pacino), který obhajuje soudce obviněného ze znásilnění. Režijním debutem byla pro Levinsona hořká komedie Bistro, v níž se sešli mimo jiné Mickey Rourke a Kevin Bacon, aby ustáli problémy na prahu dospělosti. Na hudbě k filmu se podílel český muzikant Ivan Král.

Na herecké obsazení si Levinson nikdy nemohl stěžovat. S Robertem Redfordem objevoval jeho Přirozený talent pro baseball, sledoval schválnosti Konkurentů v obchodě s hliníkovými obklady Richarda Dreyfusse a Dannyho DeVita a Robina Williamse nechal armádu zdravit Dobré ráno, Vietname.

Z Rain Mana „kápnul“ Oscar

A pak přišel Rain Man. Humorně dojemný snímek o vztahu dvou bratrů, autisty a samolibého floutka, měl premiéru přesně před třiceti lety. Potvrdil talent Toma Cruise, stal se životní rolí Dustina Hoffmana a Levinsonovi přinesl prvního a jediného Oscara.

Rain Man
Zdroj: ČT

Na prestižní sošku mohl dosáhnout ještě na začátku devadesátých let v generačním dramatu o přistěhovalecké rodině Avalon a v gangsterce Bugsy. V dalších počinech už ho akademie coby režiséra a scenáristu opomíjela, včetně satiry z politického prostředí Vrtěti psem, v níž se Robert de Niro a Dustin Hoffman snaží uklidit pod koberec sexuální skandál amerického prezidenta. Stejnou dvojici obsadil Levinson i do dramatu Spáči, Hoffman si zahrál také ve sci-fi Koule.

Z filmografie Barryho Levinsona v posledních dvaceti letech vzbudil větší pozornost ještě televizní snímek o euthanasii Doktor Smrt s Al Pacinem v hlavní roli a také Banditi, tedy Bruce Willis a Billy Bob Thornton coby bankovní lupiči odzbrojení Cate Blanchettovou. 

Ve Varech – kromě uvedení svých „klasik“ – představí Levinson divákům televizní novinku z produkce HBO nazvanou Paterno. Životopisné drama o sexuálním skandálu vysokoškolského trenéra je třetí spoluprací Levinsona s Al Pacinem.

Al Pacino ve filmu Paterno
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Z dalších festivalových hostů se na kolonádu chystá také herečka a scenáristka Rachel Shentonová s režisérem Chrisem Overtonem, jejichž Tiché dítě získalo letos Oscara za nejlepší krátký film. K oznámeným jménům patří i dánská herečka Trine Dyrholmová, připomene hudební snímek Nico, v němž si zahrála múzu Andyho Warhola i kapely Velvet Underground.

První promítačky se v Karlových Varech roztočí 29. června, cílem filmových fanoušků zůstane lázeňské město až do 7. července. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jamese Bonda bude úkolovat Amazon, nemusí zůstat jen u filmu

Technologický gigant Amazon převzal tvůrčí kontrolu nad budoucností Jamese Bonda. Společnost Amazon MGM Studios uzavřela dohodu s dlouholetými správci bondovek Barbarou Broccoliovou a Michaelem G. Wilsonem. To vede k dohadům, jak moc se mise filmového agenta 007 promění a jestli se fanoušci konečně dočkají dalšího filmu.
před 12 hhodinami

Designér Plecháč stoupá vzhůru a není na to sám

Moravská galerie v Brně představuje oceňovaného designéra Jana Plecháče. Výstava pod názvem Vzhůru! Shromažďuje jeho díla za patnáct let tvorby, od studentských let až po současnost, kdy pracuje jako umělecký šéf pro světoznámou sklářskou firmu.
před 17 hhodinami

Frontman Placebo nazval italskou premiérku fašistkou. Čeká ho soud

Zpěvák britské rockové skupiny Placebo Brian Molko před dvěma lety označil italskou premiérku Giorgiu Meloniovou za fašistku či nacistku. Za slova pronesená na koncertě v Turíně byl obviněn z urážky a půjde před soud. Není jediným umělcem, který se kvůli údajným pomluvám dostal s předsedkyní italské vlády do křížku.
20. 2. 2025

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
20. 2. 2025

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
19. 2. 2025

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Objeví se i známé tváře

Jeden z nejoceňovanějších televizních hitů posledních let Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Černá komedie se tentokrát přesunula do Thajska. Než se odhalí oběť tragédie, stráví diváci jeden týden s pestrou paletou postav. Mnohdy bizarní figury z té nejbohatší společenské vrstvy hrají neokoukané i známé tváře – v nové sérii se objeví třeba Jason Isaacs ze série o Harrym Potterovi nebo Walton Goggins známý z filmů Quentina Tarantina. První dvě řady získaly patnáct televizních cen Emmy a dva Zlaté glóby. Už teď je potvrzená i čtvrtá série.
17. 2. 2025
Načítání...