Filmová upoutávka týdne: Clive Owen je policistou ve světě rozšířené reality

Některé sci-fi filmy umí reflektovat technologický vývoj společnosti. Na tuto schopnost žánru se ve své tvorbě dlouhodobě specializuje Andrew Niccol, kterého zajímá víc než opulentní triky. V novém filmu Anon s Clivem Owenem zbavuje společnost anonymity a soukromí.

Blízká budoucnost filmu Anon implementuje do společnosti technologii, díky níž člověk vidí svět kolem sebe jako rozšířenou realitu, která smazává zeď anonymity. O každém získává člověk okamžitě veškeré údaje, zároveň se jeho vlastní vzpomínky ukládají a je možné je zpětně přehrát. To se hodí ve chvíli, kdy je spáchán zločin a pachatel může být identifikován právě díky takovému záznamu.

Clive Owen
Zdroj: Reuters
Autor: Mario Anzuoni

Příběh ale ukazuje na limity důvěry v takový systém, když dojde k jeho nabourání a hacker může zcela nahradit to, co člověk vidí. Clive Owen v hlavní roli detektiva Sala vyšetřuje případ sériového vraha, který se dokonce ze všech záznamů smazal. Spojí síly s hackerkou ztvárněnou Amandou Seyfriedovou, aby zločin rozluštil.

Chyby systémů budoucnosti

Andrew Niccol podobně jako v případě svých předchozích projektů film nejen režíroval, ale napsal si i scénář. Do světa filmu vstoupil v roce 1997 se snímkem Gattaca, který dodnes patří k jeho nejvýraznějším. V této sci-fi, v níž si zahrál Ethan Hawke spolu s Judem Lawem a Umou Thurmanovou, představil civilizaci, kde hlavní roli převzalo genetické inženýrství, pokud jde o děti a jejich předpoklady v životě. Příběh však sledoval člověka, který se diktatuře genetiky vzepřel a vzdorem dosáhl svého.

Ethan Hawke a Andrew Niccol
Zdroj: Reuters
Autor: Fred Thornhill

Podobným technologickým komentářem s ekonomičtějším rozměrem byl v roce 2011 snímek Vyměřený čas, který představil koncept světa, v němž se z času stalo platidlo. Kdo ale klesne na nulu, čelí bezprostřední smrti. Nejchudší tak doslova bojují každý den o přežití, zatímco bohatí nemají kam spěchat. Ústřední dvojice se podobně jako hlavní postava v Gattace se systémem nechce smířit. V jedné z hlavních rolích se objevila Seyfriedová, která teď s Niccolem natočila i Anon.

Sci-fi se Niccol věnoval ještě ve filmu Simone o virtuálních hercích a v knižní adaptaci Hostitel o mimozemské invazi. Scenáristicky je spjatý i s Truman Show, což mu přineslo cenu BAFTA. Někdy však od fantaskního žánru ustoupí. V roce 2005 to bylo s Obchodníkem se smrtí, který pojednával o obchodu se zbraněni. Válce se pak věnoval i snímkem Good Kill, u nějž se opět sešel s Hawkem, jenž ztvárnil vojáka, který řídí bezpilotní dron v boji s teroristy, avšak začne svou práci zpochybňovat.